PDA

Επιστροφή στο Forum : Οι ομορφότερες διαδρομές-οδηγικές απολαύσεις...

Σελίδες : [1] 2

NEPTUNE 35
03-01-07, 11:43
Αυτή την ενότητα φίλοι μου την ανοίγω για να περιγράψουμε -ο καθένας με το δικό του τρόπο γραφής- τις καλύτερες διαδρομές που έχουμε κάνει οδηγώντας τόσο στη χώρα μας όσο και στο εξωτερικό. Άλωστε μπορεί να δώσει σταδακά και ιδέες για αποδράσεις!!!
Περιγράψτε τη διαδρομή σας, τα συναισθήματα που νιώσατε, τα μέρη που επισκεφτήκατε, ίσως ακόμα και έθιμα του τόπου, κλιματολογικές συνθήκες...

nasos
03-01-07, 11:50
:lol2:
Πριν 15 μερες ημουν στο οδικο δικαστηριο El Strofiliko στην Β.Ευβοια.

Βρισκομουν στην περιοχη του Παγωντα με την συζυγο στον συνηθη μονολογο (ειχες πει δεν θα τρεχεις στις στροφες,μην κανεις προσπερασεις στα φρενα,αστους να παμε ηρεμα κλπ) & το μυαλο μου στο επομενο Pipi-stop..ωπου μια τριαδα βρισκεται εμπρος μου..

Μπροστα Βολβο S40,κενο..μετα Κορσα 1,4 με μια μαυρη Aλφα 147 με πινακιδες Αθηνας κολλητα του.
Δεν ειχα ιδιαιτερη ορεξη για κυνηγι,η συζυγος ξαναρχισε τα ιδια,σε λιγο επρεπε να σταματησω..ολα θα κυλουσαν ηρεμα ωσπου μια σκεψη ταραξε την ηρεμια μου: "σιγουρα θα συμπαθει τον Λαλακη,την φεραρι & τους κοκκινους"
Εεε..αυτο παραπαει.. ..νεταρισμα τις ζωνες,κατεβασμα & ορμησα πισω τους ενω στο μυαλο μου ηδη χαραζα την στρατηγικη:

α) Εν αργουσα ο Αλφα θα περναγε τον (αργο & ηρεμο) Κορσα & εαν περνουσε καπακι τον Βολβο ημουν σε δεινη θεση
β) Επρεπε να περασω τους δυο με την μια & γρηγορα μετα τον Βολβο ωστε να μην του δωσω αμεσα περιθωρια
γ) Οτι ηταν να γινει επρεπε να το κανω συντομα μιας & μετα μεσολαβουσε ευθεια & ο Βολβο & η Αλφα θα με εφταναν

Κανω μια αναγνωριστικη κινηση & ο Αλφα δειχνει οτι εχει ορεξη & κανει λιγο αριστερα κλεινωντας την πορτα..ξαναδοκιμαζω & ο Αλφα ξανα υπερασπιζεται την γραμμη του πιο νευρικα.
Το μυαλο μου στο να μην κλεισει το κενο αναμεσα στον Βολβο & τον Κορσα & τα ματια μου στα πισω λαμπακια του στοπ του & στην αναζητηση της καταλληλης στροφης.

Τον αφηνω να ηρεμησει για να ξεγελαστει & σε μια αριστερη λιγο ανοιχτη στροφη ερχεται η Νεμεσις..
Ο Dimi Fylaktonen (η Ευβοικη εκδοσ η του Kimi) με μια βουτια ομοια με το Stuka του H.Rudell τον περνα αιφνιδιαζοντας τον στα φρενα !

Σαν Ασημενιο Βελος περναω διπλα του,το κορμι μου δεχεται τα αρνητικα g & οι δισκοι πυρωνουν καθως μπαινω μπροστα & απο τους δυο εντεχνως στο κενο..η αγωνια στο κατακορυφο να μου βγει η στρατηγικη & παλι σε αριστερη πιο κλειστη ομως το Βολβο εγινε το νεο θυμα μου.
Ο τυπος ηταν χοντρος,με το μισο χερι εξω & υφος λες & οδηγουσε πομπη.
Νομιζε οτι με τον ογκο του ηταν ο κυριαρχος & σαν μουλαρι πηγαινε κατα μεσης & μου εκοβε την φορα επιτηδες.Τον ενοχλησε που τον περασα ετσι τολμηρα & αρχισε να μου κορναρει ομως που καιρο για τετοια;

Το ποδι συνθλιβει το πεταλ του γκαζιου,τα λαστιχα στριγγλιζουν καθως στο επομενο εσακι κερδιζω πολυτιμα μετρα.Ο Αλφα σιγουρα θα αντεπιτεθει σκεφτηκα & διχως δισταγμο κοκκινησα την τριτη & εβαλα τεταρτη για την ευθεια που φανηκε εμπρος μου.
Μια ματια στον καθρεφτη & μετα μπροστα..στην μεση της ευθειας βλεπω ενα κοκκινο αμαξι πιο αργο..τι συμπτωση (!) κοκκινη Alfa 147 με συνοδηγο.
Ο ανθρωπος δεν ειχε καμια διαθεση απλα εκανε το ταξιδι του γιατι με το που περασα διπλα κοιταξα τον καθρεφτη & δεν ειδα καμια κινηση απο αυτον.

Χωρις ελεος τα φρενα στο τελος της ευθειας,γερακισιες βουτιες στις μετεπειτα στροφες,ξεμακραινω συνεχως απο τους αντιπαλους & με πιανει η λυσσα.."Αχχ ετσι θα παω ως το τελος"..ωσπου η γκρινια της συζυγου με επαναφερει στην πραγματικοτητα..αν ημουνα μονος..γαμωτο !
Αναγκαστικα κανω δεξια για Pipi-stop & μολις βγαινω σε λιγο βλεπω τον Βολβο & κολλητα πισω του την μαυρη Aλφα..παιδια με υποτιμησατε & αργησατε ειπα μεσα μου καθως δοκιμασα αργα-αργα το γλυκο τσαι της Νικης.
:egyptdance:

faCe
03-01-07, 11:53
Ξεκινάω απο το τόπο μου..!!!! :D
-Οι παρακάτω δεν είναι μόνο για γρήγορη οδήγηση αλλα και για cruising αφόσον τα τοπία είναι μαγευτικά--

1. Άνω Βόλος - Πορταριά

Περιλαμβάνει την κλασσική ανάβαση. Σφιχτή ορεινή διαδρομή με ανοιχτές και κλειστές φουρκέτες και μετριες αριστερές δεξιές..Επίσης έχει και 2 ευθείες αρκετά μεγάλες...Τοπίο καταπράσινο με δέντρα..!!!!Μεγάλο μείον η σχεδόν συνεχόμενη κίνηση..Οπότε δεν ενδείκνειται για πολύ γρήγορες βόλτες..!!

2. Πορταριά - Χάνια Πηλίου..

Πιο "ανοιχτή" διαδρομή με πολύ Θέα και μέτρια άσφαλτο....Όχι πολύ κίνηση εκτός Σ/Κ, απουσία πολλών μπαριέρων....

3. Αργαλαστή - Ποτιστικά

Πολύ σφιχτή με παρα πολύ καλή άσφαλτο...Κίνδυνος απο ντόπιους που θεωρούν τον δρόμο αυλή τους και τον κόβουν με ότι όχημα μπορείτε να φανταστείτε..!!!!

4. Καρπενήσι - Μονή Προσσούς....

Απίστευτη ομορφία, δεν αξίζει να την "τρέξετε" γιατί το τοπίο αξίζει να το απολάυσετε...Περάπλευρα ποταμιού και καταπράσινο τοπιό περνάτε μέσα απο κομένους βράχους και δέντρα...!!!

Υπόλοιπες στην συνέχεια..!!! :)

Nikos120i
03-01-07, 12:10
To καλυτερο σημειο που εχω οδηγησει στη ζωη μου (δυστηχως οχι με τη κουκλα μου...) ειναι το Brenner Pass στα συνορα μεταξυ Ιταλιας και Αυστριας. Ειναι ενα μαγευτικο κομματι που ενωνει το Μπολζανο με το Ινσμπρουκ.

Ειναι μια τεραστια γεφυρα του Ε45 με στροφες και μαγευτικη θεα!

Μερικες φωτογραφιες...

http://www.sunnyside-studio.com/photogallery/Innsbruck/1.jpg

http://www.swissinfo.org/xobix_media/images/sri/2004/sriimg20041215_5406309_1.jpg

http://pielkenrood.fol.nl/x/2000/brenner.jpg

TRIKALOS
03-01-07, 12:16
Ένας φοβερός δρόμος είναι η ανάβαση του Κολοσουρτη οπού είναι ο παλιός δρόμος Αργούς – Τρίπολης , τώρα που δεν έχει και κίνηση μπορείς να παίξεις άνετα με το αυτοκίνητο σου και χωρίς ιδιαίτερο κίνδυνο.

Don Juan
03-01-07, 13:04
To καλυτερο σημειο που εχω οδηγησει στη ζωη μου (δυστηχως οχι με τη κουκλα μου...) ειναι το Brenner Pass στα συνορα μεταξυ Ιταλιας και Αυστριας. Ειναι ενα μαγευτικο κομματι που ενωνει το Μπολζανο με το Ινσμπρουκ.

εχω περάσει απο εκεί... 8) Πράγματι πολύ καλή διαδρομή.

Στην Ελλάδα η αγαπημένη μου διαδρομή είναι φυσικά το Σούνιο.

Στην Νορβηγία στο Bodø ο δρόμος για το Glomfjord είναι γεμάτος απο φανταστικές στροφές δίπλα στην θάλασσα. Το χειμώνα είναι γεμάτος χίονι και αν τον μάθεις καλά πηγαίνεις πλαγιαστά. 8)

Στην Φιλανδία κοντά στο Lathi η διαδρομή μεταξύ Jaala - Tuohikotti είναι φανταστική γεμάτη στροφές.

Στην Σουηδία η διαδρομή απο στην πόλη Kiruna αν πάρει κανείς τον Ε10 θα περάσει απο το Abisko που είναι μία φανταστική περιοχή. Θα περάσει τα σύνορα με Νορβηγία και θα πάει προς το Narvik και απο εκεί κατευθείαν προς Fauske όπου η διαδρομή είναι το κάτι άλλο απο ομορφία και στροφές!!

Αυτά. :)

Pissas
03-01-07, 13:39
Ένας φοβερός δρόμος είναι η ανάβαση του Κολοσουρτη οπού είναι ο παλιός δρόμος Αργούς – Τρίπολης , τώρα που δεν έχει και κίνηση μπορείς να παίξεις άνετα με το αυτοκίνητο σου και χωρίς ιδιαίτερο κίνδυνο.

+1 οντως ειναι απιστευτη διαδρομη και αν μη τι αλλο πολυ ωραιος δρομος για να μαθεις το αμαξι σου μιας και δεν εχει κινηση και οι ταχυτητες ειναι σχετικα μικρες μιας και τα συνεχομενα πεταλα κοβουν την φορα.

Mythos
03-01-07, 13:48
Ο γύρος της Σιθωνίας
Πολύ όμορφη διαδρομή
το καλοκαίρι ειδικά που μυρίζουν και τα πεύκα :D
Ανοιχτά παράθυρα αντίλαλος του κινητήρα στην πλαγιά του βουνού
μεγάλη ποικιλία στροφών, καλή άσφαλτος
Προσοχή στις κατσίκες μόνο :D

dimitris147
03-01-07, 14:31
Ο γύρος της Σιθωνίας
Πολύ όμορφη διαδρομή
το καλοκαίρι ειδικά που μυρίζουν και τα πεύκα :D
Ανοιχτά παράθυρα αντίλαλος του κινητήρα στην πλαγιά του βουνού
μεγάλη ποικιλία στροφών, καλή άσφαλτος
Προσοχή στις κατσίκες μόνο :D

:iagree: :iagree:
θα προσθεσω mythos και το κομματι στην κασσανδρα στο κατω μερος.το
πεταλο απο πευκοχωρι μεχρι σκιωνη.

Tasos156
03-01-07, 15:31

Έχω περάσει απο εκεί, αλλά νύχτα....

Όλες οι διαδρομές σχεδόν στις Άλπεις είναι φανταστικές. Φωτογραφίες από τον Α13 της Ελβετίας, αν θυμάμαι καλά από την παράκαμψη του γύρω από το τούνελ San Bernardino.
http://img515.imageshack.us/img515/5485/dpscamera0026ib9.th.jpg (http://img515.imageshack.us/my.php?image=dpscamera0026ib9.jpg) [img=http://img515.imageshack.us/img515/7605/dpscamera0025lf9.jpg] (http://imageshack.us)

Cloverleaf
03-01-07, 16:46

Ειναι μια τεραστια γεφυρα του Ε45 με στροφες και μαγευτικη θεα!Μου είπε ο πατέρας μου οτι έχουμε περάσει απο εκεί αλλά δεν το θυμάμαι, ήμουν μικρός.. :D
Πάντως λέει οτι όντως είναι εκπληκτική διαδρομή!
Απο τις αγαπημένες μου είναι απο τη Βάρκιζα μέχρι το Σούνιο.

Harry
03-01-07, 17:31

Μερικες φωτογραφιες...

http://www.swissinfo.org/xobix_media/images/sri/2004/sriimg20041215_5406309_1.jpg

:iagree: :rally: Αν και οταν περνουσα απο εκει δν ημουν ακομα οδηγος .

dj_petrosX
03-01-07, 17:32
Ωραια και η παλια εθνικη οδος Κορινθου-Ναυπλιου...
δε ξερω αλλα μου αρεσει:)

spiderman
03-01-07, 17:41
Σουνιο Λαγονησι,πολυ καλη,θυμαμαι με το πουντο που την εκανα καποτε που εγραφα ωρες προς τα εκει....πολυ γλυστρημα,και πολλες γωνιες...

Πηλιο,αναβαση απο τον κατω δρομο,παραθαλασσιως,για Αι Γιαννη που εχω το σπιτι μου,το πρωι 6μιση με 7,τυροπιτα για ζεσταμα,κινηση μηδεν,σαββατο,spider ανοιχτη,οδοστρωμα οσο πρεπει γλυστερο,λιγο στενο αλλα τεχνικο συνηθως...ωραια εμπειρια...
επιστροφη κυριακη απογευμα,γεματη κινηση,ηλιος,παλι ανοιχτη η αλφα,και ενδιαφερουσα διαδρομη αφου περιοριζεσαι μονο σε κατα τοπους πυροβολισμους...
αν δεν πυροβολησεις,τοτε απλα θα κολλησεις με την θεα του ουρανου και της θαλασσας στα ποδια σου..μαγεια....

προς Αραχωβα,εκει κοντα σε αυτη,ανεβαινοντας η κατεβαινωντας γκρουπακι με την αλφα,και ενα mx5 1.8,απο τα εντυπωσιακοτερα βιντεο με καμερα απο την ηλιοροφη ενος 7θεσιου 6κιλυνδρου Pajero της παρεας...τυχαια συμμετοχη,mini cooper s με ζευγαρι,οπως και μεις,που ειδε κολπα,ειδε βιντεο και χωθηκε.και καλα εκανε....ευκολη διαδρομη...fast n'furius-arahova drift... :lol: :twisted: :x :P

Μπραλος..φοβερη διαδρομη,ιδιως το κομματι που σε βγαζει εθνικη κατηφοριζοντας,με τεραστιο πλατος,που φλερταρεις την τυχη σου αν περασεις τα 180.....Hgt,και απο εξωτερικη σε αριστερη προσπεραση σε θαραλλεο με 156 σαυρα με 190 και γκαζι στο πατωμα..τωρα που το σκεφτομαι,τι εργαλειο αυτοκινητο ηταν και αυτο... :idea:

απο τις καλυτερες εμπειριες ever,Καταρα,γυρνωντας απο ιταλια για βολο....δεν νομιζω οτι θα ξεχασω ποτε αυτη τη διαδρομη....golf vr5 και nissan 200sx συν το hgt σε πληρη εξαρτηση...ελληναρας στο gof,ειχε το γκαζι που χρειαζοτανε για να με αναγκαζει να κανω πολλα μαγικα...καμερα και εκει απο το συνοδηγο του που συχνα πυκνα εβγαινε απο το παραθυρο ζητωκραυγαζωντας..απιθανος...το 200sx φιλοτιμο ,αλλα λιγο...θεωρω οτι η Καταρα ειναι οδηγικα μιλωντας αφθαστη... 8)

γενικα και πολλες αλλες διαδρομες μου αρεσουν αλλα δυστυχως συνηθως μιλαω καθαρα απο οδηγικης αποψεως.ελαχιστες φορες,οταν οδηγω με απασχολει η ομορφια που βλεπω,εκτος και αν ειναι επι τουτου προορισμος μου...συνηθως απο τοπια μαγευομαι μονο δια θαλασσης..μηπως γιαιτ ακομα η alfa romeo δνε εχει βγαλει σκαφη αναψυχης..?? :P

NEPTUNE 35
03-01-07, 18:02
...Αξεχαστη θα μου μεινει η διαδρομη απο Λαρισα προς Κοζανη και γενικα το περασμα απο την Ελασσωνα. Η διαδρομη αυτη ηταν πολυ ομορφη μεχρι και το '90 πριν γινει η νεα διαδρομη. Δρομος στενος, γεματος στροφες, παρατεταμενη αναβαση, αρκετη θεα αρκει να μην σε επιανε φορτωμενο φορτηγο γιατι δεν εχει και πολλα σημεια που μπορεις να προσπερασεις με ασφαλεια.
Τοπιο αρκετα καλο το οποιο το εζησα απο τις αρχες του 87 και για κατι λιγοτερο απο τεσσερα χρονια που σπουδαζα στα ΤΕΙ της Κοζανης.
Εκει χαιρομουν το 128 κυριως μετα που ειχα βαλλει διπλο καθετο βεμπερ, χταποδι και εκκεντροφορο.

...Μια αλλη διαδρομη που θα μεινει αξεχαστη αλλα δυστηχως την εχω περασει μονο μια φορα και αργα βραδυ ειναι απο την πλευρα της Πελλοπονησου και συγκερκιμενα η διαδρομη προς το Λεωνιδιο. Υπεροχο τοπιο! Αγρια Ελληνικη φυση και δρομος που σε αρκετα σημεια πρεπει να εισαι κρατημενος λογω καταστασης οδωστρωματος αλλα και απροβλεπτης στροφης.

...Στα περιξ... συχνα δραπευτεω για να χαρω την οδηγιση μεχρι το Λαυριο. Μεσω της κλασσικης διαδρομης, Βαρκιζα, Σουνιο και παντα επιστρεφω απ την Καμαριζα!!!!

...Η διαδρομη για Πορτο Γερμενο!!!! Πολυ καλη για οσους αγαπουν τις στροφες ο δρομος προς τα Βιλλια αλλα και μετα μεχρι το τελος το Πορτο Γερμενο. Απλα χρειαζεται μεγαλη προσοχη το χειμωνα. Παγος σε αρκετα σημεια.

Στενη Ευβοιας!!! Υπεροχα τοπια! μεχρι και τη Χιλιαδου.

147chem
03-01-07, 18:32
να προσθεσω τα

Ιωάννινα-Ηγουμενίτσα
Καλή άσφαλτος, οσο χρειάζεται φαρδύς ο δρόμος, ανοιχτες ως επι το πλειστον στροφες. πολυ διασκεδαστικη διαδρομη.
Ειδικά τωρα με την εγνατία πρεπει να εχει ερημωσει... :twisted:

Βυτίνα - Δημητσάνα - Στεμνίτσα

Το έκανα πέρυσι με την Αλφα, εβρεχε αλλα ο δρομος ηταν καλός. Αρκετες ελεγχομενες και ακρως διασκεδαστικές γλιστρες...
Tip: ιδανικό ζέσταμα οι στροφές πριν τη σγραγγα Αρτεμισιου. Εκει κιαν εφαγα γλυστρες... Ημουν μονος στον δρομο ομως... :oops:

Οινόη- Ψάθα

Ωραια διαδρομή. την εχω φαει με το κουταλι, αλλα δεν την ευχαριστιέμαι απο οδηγικης πλευρας αν εξαιρεσουμε το κομματι κοντα στα βιλλια. Μετά τη δισταυρωση για Πορτο - Ψαθα ο δρομος ειναι ενδιαφερον (καλα απο φυση δε το συζηταμε, θεϊκά αλλα δε μας ενδιαφερει αυτο τωρα) αλλα αρκετα στενος για τα μετρα μου. Μετα που φαρδαινει μετα απο λιγο αρχιζουν οι φουρκετες που κατα τη γνωμη μου αξιζουν στην ανηφορα με δυνατο αμαξι. για κατηφορα το κοβω λιγο επικινδυνο αν και εχει μπαριερες..

Αγαπημενες διαδρομες οδηγικα ειναι η εθνικη κοντα στην ιτεα (με στανταρ 1-2 μπλοκα βεβαια κατα μηκος της διαδρομης, αν και δεν εχω πετυχει ποτε κανενα εκει), η αραχωβα, η λιμνη στυμφαλια απο κιατο, η περιοχη της καζας, καποια κομματια στα τρικαλα κορινθιας και φυσικα η πιστα της επιδαυρου :twisted:
Ακόμη, η καταρα (ΤΕΛΕΙΑ), και μια ωραια διαδρομουλα αν θυμαμαι καλα απο μηλιες προς εγνατια. Α, και η ΕΟ Ιωαννινων- Κοζανης. Αυτα προς το παρον. Ο,τι καλυτερο να ταξιδευεις. Δυστυχως δεν εχω ακομη εμπειρια απο οδηγηση στο εξωτερικο, αν και θα γινει το Μαρτιο που θαμαι ιταλια κι εχω νοικιασει ηδη μια 118d για τα στροφιλικια της suedtirol :twisted:

Cloverleaf
03-01-07, 19:25
..μηπως γιατι ακομα η alfa romeo δεν εχει βγαλει σκαφη αναψυχης..?? :P http://www.italiaspeed.com/2005/lifestyle/03/ar_yachts/2203.html :wink:

:offtopic:

spiderman
03-01-07, 19:33
πιστεψε με οταν ειδα τις φωτο τις πρωτες με το που ανοιξα το link,ειπα,ααα,ωραιο..μολις ειδα την τελευταια με το μοτερ....πιαστηκε το στομαχι μου..ειλικρινα..δεν θελω να φανταστω καν,να ειχα στο σκαφος μου μοτερ αλφα ρομεο...η θαλασσα δεν σηκωνει αστεια,και βγαζει off μοτερια αλουμινενια κτλ κτλ και με την τελευταια λεξη της τεχνολογιας...ακομα νομιζω δεν εχει βγει κομπρεσσορας αμεσου ψεκασμου στα αυτοκινητα..τα σκαφη εχουν εδω και αρκετα χρονια,σε εξωλεμβιες....πραγματικα και μονο που ειδα να γραφει αλφα ρομεο στο καπακι του μοτερ,αγχωθηκα....εχει πολυ δρομο,παρα πολυ ακομα η αλφα για να μπει εκει,σε αυτα τα χωραφια...δεν ειναι χωραφια για ανευθυνους...

Babbis
03-01-07, 20:07
Πολύ ωραία διαδρομή έιναι η διαδρομή Αγιόκαμπος-Στόμιο όπου από δεξιά έχει το Αιγαίο και αριστερά όλο τον Κίσσαβο.

V.I.P.
03-01-07, 22:13
:D ...Αξεχαστη θα μου μεινει η διαδρομη απο Λαρισα προς Κοζανη και γενικα το περασμα απο την Ελασσωνα. Η διαδρομη αυτη ηταν πολυ ομορφη μεχρι και το '90 πριν γινει η νεα διαδρομη. Δρομος στενος, γεματος στροφες, παρατεταμενη αναβαση, αρκετη θεα αρκει να μην σε επιανε φορτωμενο φορτηγο γιατι δεν εχει και πολλα σημεια που μπορεις να προσπερασεις με ασφαλεια.
Τοπιο αρκετα καλο το οποιο το εζησα απο τις αρχες του 87 και για κατι λιγοτερο απο τεσσερα χρονια που σπουδαζα στα ΤΕΙ της Κοζανης.
Εκει χαιρομουν το 128 κυριως μετα που ειχα βαλλει διπλο καθετο βεμπερ, χταποδι και εκκεντροφορο.

...Μια αλλη διαδρομη που θα μεινει αξεχαστη αλλα δυστηχως την εχω περασει μονο μια φορα και αργα βραδυ ειναι απο την πλευρα της Πελλοπονησου και συγκερκιμενα η διαδρομη προς το Λεωνιδιο. Υπεροχο τοπιο! Αγρια Ελληνικη φυση και δρομος που σε αρκετα σημεια πρεπει να εισαι κρατημενος λογω καταστασης οδωστρωματος αλλα και απροβλεπτης στροφης.

...Στα περιξ... συχνα δραπευτεω για να χαρω την οδηγιση μεχρι το Λαυριο. Μεσω της κλασσικης διαδρομης, Βαρκιζα, Σουνιο και παντα επιστρεφω απ την Καμαριζα!!!!

...Η διαδρομη για Πορτο Γερμενο!!!! Πολυ καλη για οσους αγαπουν τις στροφες ο δρομος προς τα Βιλλια αλλα και μετα μεχρι το τελος το Πορτο Γερμενο. Απλα χρειαζεται μεγαλη προσοχη το χειμωνα. Παγος σε αρκετα σημεια.

Στενη Ευβοιας!!! Υπεροχα τοπια! μεχρι και τη Χιλιαδου.

Συμφωνώ, Στενή μέχρι Χιλιαδού τρομερή διαδρομή............Γιατι αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει!!!!!!! είναι το χωρίο μου αλλά και εκεί μου δώσανε το όνομα :!: :wink: :wink:!!!!! και πάνω απ'όλα παίρνει το αυτοκίνητο καθαρό αέρα.... :D

NEPTUNE 35
03-01-07, 23:31
Βυτίνα - Δημητσάνα - Στεμνίτσα

Το έκανα πέρυσι με την Αλφα, εβρεχε αλλα ο δρομος ηταν καλός. Αρκετες ελεγχομενες και ακρως διασκεδαστικές γλιστρες...
Tip: ιδανικό ζέσταμα οι στροφές πριν τη σγραγγα Αρτεμισιου. Εκει κιαν εφαγα γλυστρες... Ημουν μονος στον δρομο ομως... :oops:

[:

Τι μου θυμίζεις φίλε μου με αυτή τη διαδρομή.... Τον πρώτο μου με ιστορικά αγώνα ΣΙΣΠΑ 1ο Πελλοπονησιακο ράλυ πριν αρκετά χρόνια, όπου 2ΜΙΝΙ φιλαράκια τρέξαμε με εκκίνηση από Ακρόπολη, διανυκτέρευση στη Βιτίνα πέρασμα από το Μαίναλο και αρκετές ειδικές στην περιοχή, την άλλη μέρα μπήκαμε στην πίστα της Τρίπολης -θυμάμαι είχαμε σοκαριστεί από το ατύχημα του Ν. Σταγόπουλου με τότε Σέατ Ιμπίθα ενιαίο. Πάντως περάσαμε καταπληκτικά. Ανέμελα χρόνια, τόσο ανέμελα που και τα 2 ΜΙΝΙ φάγαμε καπέλο 1 ώρα καθώς πιστεύαμε πως έχουμε χρόνο για την επιστροφή -τερματισμό στον Άλιμο, καθίσαμε για πίτσες, μπλέξαμε σε μποτιλιάρισμα στη επιστροφή στην Κακιά Σκάλα ...αλλά δεν γυρίσαμε τα ρολόγια μας το ξημέρωμα από θερινή σε χειμερινή ώρα με αποτέλεσμα να ράψουμε ένα καπελάκι κοντά μιας ώρας :P :P :P

Aretino
04-01-07, 00:24
πιστεψε με οταν ειδα τις φωτο τις πρωτες με το που ανοιξα το link,ειπα,ααα,ωραιο..μολις ειδα την τελευταια με το μοτερ....πιαστηκε το στομαχι μου..ειλικρινα..δεν θελω να φανταστω καν,να ειχα στο σκαφος μου μοτερ αλφα ρομεο...η θαλασσα δεν σηκωνει αστεια,και βγαζει off μοτερια αλουμινενια κτλ κτλ και με την τελευταια λεξη της τεχνολογιας...ακομα νομιζω δεν εχει βγει κομπρεσσορας αμεσου ψεκασμου στα αυτοκινητα..τα σκαφη εχουν εδω και αρκετα χρονια,σε εξωλεμβιες....πραγματικα και μονο που ειδα να γραφει αλφα ρομεο στο καπακι του μοτερ,αγχωθηκα....εχει πολυ δρομο,παρα πολυ ακομα η αλφα για να μπει εκει,σε αυτα τα χωραφια...δεν ειναι χωραφια για ανευθυνους...

Τι;;;; :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Με συγχωρείς,αλλά σου χρειάζεται ένας 8C τώρα :lol: :lol: :lol:

Λοιπόν η Alfa Romeo κάθε άλλο παρά ανεύθυνη είναι.Βρίσκεται στο χώρο των κινητήρων για αγωνιστικά σκάφη,ήδη από τη δεκαετία του 30.
Ο πρώτος της, αν δεν απατώμαι,κινητήρας ήταν ο 12C-36,που κινούσε το αγωνιστικό σκάφος Mariella,με πιλότο τον Passarin το 1938 και 39.To Mariella ήταν ένα είδος ημιεπίσημης εργοστασιακής εμπλοκής,ο δε κινητήρας του εκτίθεται σήμερα στο μουσείο του Arese.
Αμέσως μετά τον Β παγκόσμιο,στα αγωνιστικά σκάφη χρησιμοποιήθηκε εκτεταμένα ο κινητήρας 6C 2500.Oι αγώνες με σκάφη ήταν ένα πολύ διαδεδομένο σπορ στην Ιταλία,που υποχώρησε προσωρινά με το ξέσπασμα του πολέμου. H χρήση μάλιστα ενός κινητήρα που ουσιαστικά προερχόταν απευθείας απο το χώρο των αυτοκινήτων,ήταν εύκολη υπόθεση,καθώς το ιταλικό ναυτικό είχε ήδη δοκιμάσει αυτή την τροποποίηση στο Β παγκόσμιο,κατασκευάζοντας μικρά επιθετικά σκάφη.
Να και ένας 6C 2500 σε σκαρί της Cabi Cattaneo.
http://img211.imageshack.us/img211/9948/boat004tp2.jpg (http://imageshack.us)

Κατά τη διάρκεια της περιόδου 1946 -1956 χρησιμοποιήθηκαν σε αγωνιστικά σκάφη κινητήρες Tipo 158 & 159.Αυτοί που κινούσαν τα μονοθέσια Alfetta στους αγώνες GP.
Την ίδια περίοδο έκανε την εμφάνισή του το σκάφος Laura 3,το οποίο με σκοπό να καταρίψει το ρεκορ ταχύτητας (λίγο κάτω από τα 300 χιλ. την ώρα)εφοδιαζόταν με δύο κινητήρες Tipo 159.Στις δοκιμές σημείωσε μεγαλύτερη ταχύτητα από τα 300 χιλ.,αλλά ένα ατύχημα που σκότωσε τον πιλότο Varga,δεν επέτρεψε να καταριφθεί επίσημα το ρεκόρ.

Την ίδια περίοδο περίπου (δεκαετία 50)κάνει την εμφάνισή του στα σκάφη Sant Ambrosio I &II ένας κινητήρας Alfa Romeo με στοιχεία AR1000RC41.Απόδοσης 1450 ίππων,από 12 κυλίνδρους και 34 λίτρα.Το σκάφος αυτό εκτίθεται στο μουσείο επιστημών του Μιλάνο.
http://img70.imageshack.us/img70/6231/motoscafo202st7.jpg (http://imageshack.us)

Τη δεκαετία του 60 η Autodelta προετοιμάζει κινητήρες για αγωνιστικά σκάφη.Αυτοί είναι είτε τετρακίλυνδροι με 16 βάλβιδη κυλινδροκεφαλή (1300,1500 και 2000 κυβικών)είτε 8κύλινδροι Montreal εως 4 λίτρα.Με τεράστια αγωνιστική επιτυχία καθόλη τη διάρκεια του 60 και 70.
H εικονιζόμενη είναι μια προετοιμασμένη από την Autodelta εξακύλινδρη 2600 (τη φορούσαν οι Sprint,Sprint Zagato)για αγωνιστικό σκάφος.
http://img247.imageshack.us/img247/3246/arbw16mz8.jpg (http://imageshack.us)

Λοιπόν επιμένεις ακόμα;Συγγνώμη για την εκτός θέματος τοποθέτηση.
Fellea πάρτο τώρα και κάντο χωριστή ενότητα με τίτλο Alfa Romeo και σκάφη.Μπορούμε να γράψουμε πολλά ακόμη :lol:

NIKOLAOS
04-01-07, 14:55
Η δικία μου διαδρόμη που με ηρεμεί και από την άλλη με προκαλεί να "πάιξω" είναι η Βαρυμπόμπη από την πλευρά που είχαμε πάει την μονοήμερη στην λίμνη της Πάρνηθας!!!!
Με κλειστές στροφές και μέσα στο πράσινο...

Από την άλλη εξαιρετική διαδρομή αλλά δυστηχώς δεν είχα την ευτυχία να είμαι οδηγός εγώ είναι η ορεινή διαδρομή που διαστίζει την Αυστρία με τα 170 τούνελ αν δεν απατώμαι.
Διαδρομή που πραγματικά είναι ασίλλυπτης ομορφίας.

spiderman
04-01-07, 15:42
[

Τι;;;; :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Με συγχωρείς,αλλά σου χρειάζεται ένας 8C τώρα :lol: :lol: :lol:

Λοιπόν η Alfa Romeo κάθε άλλο παρά ανεύθυνη είναι.Βρίσκεται στο χώρο των κινητήρων για αγωνιστικά σκάφη,ήδη από τη δεκαετία του 30.
Ο πρώτος της, αν δεν απατώμαι,κινητήρας ήταν ο 12C-36,που κινούσε το αγωνιστικό σκάφος Mariella,με πιλότο τον Passarin το 1938 και 39.To Mariella ήταν ένα είδος ημιεπίσημης εργοστασιακής εμπλοκής,ο δε κινητήρας του εκτίθεται σήμερα στο μουσείο του Arese.
Αμέσως μετά τον Β παγκόσμιο,στα αγωνιστικά σκάφη χρησιμοποιήθηκε εκτεταμένα ο κινητήρας 6C 2500.Oι αγώνες με σκάφη ήταν ένα πολύ διαδεδομένο σπορ στην Ιταλία,που υποχώρησε προσωρινά με το ξέσπασμα του πολέμου. H χρήση μάλιστα ενός κινητήρα που ουσιαστικά προερχόταν απευθείας απο το χώρο των αυτοκινήτων,ήταν εύκολη υπόθεση,καθώς το ιταλικό ναυτικό είχε ήδη δοκιμάσει αυτή την τροποποίηση στο Β παγκόσμιο,κατασκευάζοντας μικρά επιθετικά σκάφη.
Να και ένας 6C 2500 σε σκαρί της Cabi Cattaneo.

Κατά τη διάρκεια της περιόδου 1946 -1956 χρησιμοποιήθηκαν σε αγωνιστικά σκάφη κινητήρες Tipo 158 & 159.Αυτοί που κινούσαν τα μονοθέσια Alfetta στους αγώνες GP.
Την ίδια περίοδο έκανε την εμφάνισή του το σκάφος Laura 3,το οποίο με σκοπό να καταρίψει το ρεκορ ταχύτητας (λίγο κάτω από τα 300 χιλ. την ώρα)εφοδιαζόταν με δύο κινητήρες Tipo 159.Στις δοκιμές σημείωσε μεγαλύτερη ταχύτητα από τα 300 χιλ.,αλλά ένα ατύχημα που σκότωσε τον πιλότο Varga,δεν επέτρεψε να καταριφθεί επίσημα το ρεκόρ.

Την ίδια περίοδο περίπου (δεκαετία 50)κάνει την εμφάνισή του στα σκάφη Sant Ambrosio I &II ένας κινητήρας Alfa Romeo με στοιχεία AR1000RC41.Απόδοσης 1450 ίππων,από 12 κυλίνδρους και 34 λίτρα.Το σκάφος αυτό εκτίθεται στο μουσείο επιστημών του Μιλάνο.

Τη δεκαετία του 60 η Autodelta προετοιμάζει κινητήρες για αγωνιστικά σκάφη.Αυτοί είναι είτε τετρακίλυνδροι με 16 βάλβιδη κυλινδροκεφαλή (1300,1500 και 2000 κυβικών)είτε 8κύλινδροι Montreal εως 4 λίτρα.Με τεράστια αγωνιστική επιτυχία καθόλη τη διάρκεια του 60 και 70.
H εικονιζόμενη είναι μια προετοιμασμένη από την Autodelta εξακύλινδρη 2600 (τη φορούσαν οι Sprint,Sprint Zagato)για αγωνιστικό σκάφος.

Λοιπόν επιμένεις ακόμα;Συγγνώμη για την εκτός θέματος τοποθέτηση.
Fellea πάρτο τώρα και κάντο χωριστή ενότητα με τίτλο Alfa Romeo και σκάφη.Μπορούμε να γράψουμε πολλά ακόμη :lol:

Aretino...γνωριζω οτι εβγαζε κινητηρες για σκαφη αγωνων....
περαν του οτι αυτο που εβγαζε αναφερεται στο παρελθον,τοτε που τα σκαφη αγωνων,και τα αντιστοιχα πρωταθληματα ηταν καταλαβαινεις σε τι επιπεδο...παρολα αυτα,δεν μιλησα για μηχανες αγωνων,οι οποιες δουλευουν λιγοτερο των 20ωρων στα τερματα και ειναι ολες βελτιωμενες για το σκοπο αυτο...οταν βλεπω τον 2,4jtd μαμα,οπως καταλαβα σε ενα ταχυπλοο σκεφτηκα..:εγω εγραψα 483ωρες σε merc.V6,60μοιρων,2.5lt,175hp,2χρονη,με τα κορυφαιοτερα κραμματα ως υλικο κατασκευης,και με διαγνωση εγκεφαλου,αλλα και προσωπικη θυμηση,690κοφτες(ξενερισματα στον αερα),και 70% των ωρων σε πληρες ανοιγμα πεταλουδας...δεν μιλαω καν για μεταπτωσεις της μανετας απο τα τερματα στα μισα γκαζια και παλι τερμα σε χρονο κατω απο 1δλ για να βαλεις την μυτη στον καιρο.....αυτα τα πιστονια(400ευρω το ενα),γινανε οβαλ....αλλα ο σκυλος δουλευε σαν να μην τρεχει τιποτα...
η θαλασσα αυτο εννοω οτι δεν ειναι δρομος,,αν δεν εχεις αγριαδα και βια,παει πνιγηκες...δεν εχει οδικη βοηθεια εκει,δεν σηκωνει δυναμο που δεν φορτιζει,δεν σηκωνει μεταβλητο να χτυπαει,maf να κλαταρει,τσιμουχες να αστοχουνε,κιβωτια να χαλανε.θελει την ωμη δυναμη ανα πασα στιγμη.και παντα ιδια δυναμη..ουτε μια στιγμη λιγοτερη,πνιγεσαι...και επιμενω οτι αν η αλφα δωσει μοτερ στα σκαφη,θα γελασει ο καθε πικραμενος...η χοντα εδωσε,και ειναι για τρανζιστορ τα μοτερ της....μιλαω για καθημερινη χρηση,οχι για αγωνες...σε ενα 7μετρο και κατω,οι ταχυτητες ειναι συηθως στο 80% και πανω της πεταλουδας...εννοειται βεβαια για καποιον που χαιρεται το σκαφος του και οχι για καποιον που το φοβαται..εγω το δουλευω 100φορες πιο σκληρα απο οτι οδηγαω την αλφα μου..ο πατερας μου απλα το σπαει..τα σωστα μοτερ πρεπει να δουλευουν σιγουρα..να μην φοβασαι να το λιωσεις...το καλοκαιρι,δουλεψε σχεδον 3τεταρτα ,στις 5800,maximum εφικτο(6000 νοητος κοφτης) με 54mph....δεν θελω να φανταστω κανενα ts να κανει κατι τετοιο...οι χοντα 200αρες στο μισαωρο μπαινουν σε safe mode...και καλα κανουν.φαντασου τι ζορι τραβαει ενα μοτερ με 5800σαλ,(τερματισμενο),με 5ατομα συν τους 2τονους του,οταν σκαει μεσα σε κυμα και το σκαφος γονατιζει..να ακους το μοτερ να κατεβαζει στροφες και να ειναι στα τερματα του....οποιοδηποτε αμαξι δουλεμενο σαν ενα σκαφος με νορμαλ(και οχι σαν εμενα και τον πατερα μου )οδηγο,θα διαλυσει μοτερ σε 60-100ωρες....
2-3 βολτες για ενα Βολο -Σκιαθο απογευμα με ενα 5μισαρι γεματο,θα βοηθουσε να καταλαβει ο καθενας ποσο καλα κανει η αλφα και απεχει απο αυτο τον τομεα..επιμενω οτι η αλφα εκει,θα μας κανει να γελασουμε...τωρα σχετικα με τους αγωνες,δεν με νοιαζει...μιλαμε για ευρεια καταναλωση..και φυσικα για σκαφη που απαιτουν performance,οχι κοιμισμενα πραγματα...
αλλο μηχανακια,και αλλο μηχανες...
σσ.μετα απο 25χρονια και καποια σκαφη κομμενα και σπασμενα,ουετ εγω ουτε ο πατερας μου εχουμε μεινει στη θαλασσα..ποτε.ουτε μια φορα δεν χρειαστηκε να ανοιξω καπω να δω τι γινεται.ουτε μια φορα δεν χρειαστηκε 3η μιζα για να εκκινησω...ποτε δεν νιωσαμε την ανασφαλεια που νιωθει η πλειοψηφια,του οτι κατι δεν παει καλα..ποτε ομως..αλλα μονο με mercury-yamaha στις μεγαλες ιπποδυναμεις και αντιστροφα στις μικρες.οτιδηποτε περαν απο αυτες,ειναι ο καλυτερος τροπος να βαλεις μπελα στο κεφαλι σου...με εφτιαξες τωρα...αυριο παω βολο,κανω ενα φουλαρισμα ,και το ριχνω για ενα σκισιμο.αρκει να εχει ηλιο..ευκαιρια να δοκιμασω την καινουρια 5φτερη μας..(δεν προλαβα να τη δουλεψω ουτε ενα λεπτο..)....

αρετινο,εννοειται φιλικα.. :oops:

Pissas
04-01-07, 16:25
Εγω το μονο που ξερω απο σκαφη παντως ειναι πως οι καλυτερες μηχανες ειναι ρολς ροις. Μαλλον ομως θα συμφανησω και εγω με τον spiderman, μιας και οι κινητηρες των αλφα μας δεν φημιζονται για την αξιοπιστια τους...

BILL
04-01-07, 16:37
Πιστεύω οι τρεις καλύτερες (πιο όμορφες) διαδρομές στην Ελλάδα.

Χωλομώντας από αρναία μέχρι και ταβέρνα ΄΄Ο σόγαμπρος΄΄

Αγαπημένη διαδρομή, περνάς κυριολεκτικά μέσα από τα δέντρα. Κίνηση μόνο κάτι αγροτικά που κόβουν ξύλα........

Διαδρομή Σπάρτη - Καλαμάτα από ταύγετο!

Δυστηχώς την έκανα ως συνοδηγός μόνο δύο φορές αλλά θα ξαναπάω. Απίστευτο τοπίο. Περνάς κυριολεκτικά μέσα από σπηλιές, βράχια και
ότι μπορείς να φανταστείς.

Θεσσαλονίκη, απο δικαστήρια μέχρι ποσειδώνιο διασχίζοντας όλη την παραλιακή

Απλά η καλύτερη και πιο όμορφη αστική διαδρομή στην ελλάδα.. :D :D

Aretino
05-01-07, 00:31
@spiderman
Μετά από αυτές τις διευκρινίσεις και την ομολογουμένως ζωντανή περιγραφή σου πάω πάσο :wink:

dimirex
05-01-07, 16:12
Συμφωνώ, Στενή μέχρι Χιλιαδού τρομερή διαδρομή............Γιατι αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει!!!!!!! είναι το χωρίο μου αλλά και εκεί μου δώσανε το όνομα :!: :wink: :wink:!!!!! και πάνω απ'όλα παίρνει το αυτοκίνητο καθαρό αέρα.... :D

Να συμφωνήσω κι εγώ, και να προσθέσω τη διαδρομή Ψαχνά - Ροβιές στην Εύβοια, επίσης :wink:

Thanasis
06-01-07, 10:59
Πρόσφατα έκανα ταξίδι Ιωάννινα Κοζάνη, μέσω Κατάρας. Σε μερικά σημεία (έξω από το Μέτσοβο, καθώς και από τα Γρεβενά μέχρι την Κοζάνη), έχουν δωθεί σε κυκλοφορία τμήματα τις εγνατίας οδού.
Στην Ελλάδα δεν υπάρχει ποιο σύγχρονος δρόμος, μάλιστα το κομμάτι στο Μέτσοβο θυμίζει κάτι από τους Αλπικούς δρόμους στα σύνορα Ιταλίας/Αυστρίας (τούνε, γέφυρα, τούνελ, ...).

dj_petrosX
06-01-07, 13:59
Πρόσφατα έκανα ταξίδι Ιωάννινα Κοζάνη, μέσω Κατάρας. Σε μερικά σημεία (έξω από το Μέτσοβο, καθώς και από τα Γρεβενά μέχρι την Κοζάνη), έχουν δωθεί σε κυκλοφορία τμήματα τις εγνατίας οδού.
Στην Ελλάδα δεν υπάρχει ποιο σύγχρονος δρόμος, μάλιστα το κομμάτι στο Μέτσοβο θυμίζει κάτι από τους Αλπικούς δρόμους στα σύνορα Ιταλίας/Αυστρίας (τούνε, γέφυρα, τούνελ, ...).
+1 Ειναι πραγματι ενα πολυ συχγρονο εργο που αξιζε να γινει,μονο που πρωτα θα επρεπε να κοιταξουν να φτιαξουν 1ον τον Κορινθου-Πατρων,εναν απο τους πιο πολυσυχναστους δρομους στην Ευρωπη με ΕΝΑ ΜΟΝΟ ρευμα κυκλοφοριας σε καθε πλευρα(αν ειναι δυνατον :x ) και δευτερον το γνωστο σημειο πριν και μετα τον Μαλλιακο στη Λαμια....
Τον να κανεις εργα σαν την Εγνατια,που με το συμπαθειο ενα αμαξι ανα 3 ωρες περνα απο κει,δε λεω ειναι χρησιμο,αλλα να κοιταξουμε πρωτα που ''ποναει'' το Εθνικο οδικο δικτυο και που θρηνουμε θυματα και μετα να παρουμε ψηφοφορους απο την Β.Ελλαδα...
sorry για το :offtopic2:

Thanasis
06-01-07, 18:58
Κάνεις λάθος, ο δρόμος αυτός θα είναι πολύ ποιο πολυσύχναστος, καθότι αποτελεί κομβικό σημείο από το λιμάνι της Ηγουμενίτσας, στις Βαλκανικές χώρες και στην Τουρκία.
http://www.egnatia.gr/flash/project_importance_gr.html
Η Πελοπόννησος και η Αττική είναι από τις ποιο ευνοημένες περιοχές στην Ελλάδα, από πλευράς κυκλοφοριακής υποδομής και έχουν γίνει πολλά έργα για αποσυμφόρηση της κυκλοφορίας (πρόφατα, περιφερειακός πατρών, γέφυρα, αττική οδός, ...)

dj_petrosX
06-01-07, 19:14
Κάνεις λάθος, ο δρόμος αυτός θα είναι πολύ ποιο πολυσύχναστος, καθότι αποτελεί κομβικό σημείο από το λιμάνι της Ηγουμενίτσας, στις Βαλκανικές χώρες και στην Τουρκία.
Η Πελοπόννησος και η Αττική είναι από τις ποιο ευνοημένες περιοχές στην Ελλάδα, από πλευράς κυκλοφοριακής υποδομής και έχουν γίνει πολλά έργα για αποσυμφόρηση της κυκλοφορίας (πρόφατα, περιφερειακός πατρών, γέφυρα, αττική οδός, ...)
Ειμαστε οff-topic και κανεις πολυ μεγαλο λαθος...
Την Πελοππονησο που την ειδες ευνοημενη?
Γιατι περα απο την νεο δρομο της Τριπολης ολοι οι αλλοι ειναι ενα μπουρδελο....
Συγκρινεις τωρα την Ε.Ο Αθηνων-Πατρων που κινουνται εκατομμυρια αυτοκινητα,καθως οποιος θελει να περασει προς Πελοπονησο its thw only way,με την Εγνατια?
Ξερεις σπουδασαμε και μια Κομοτηνη και τα χουμε γυρισει ολα εκει πανω...
Παντα μετα τη Θεσσαλονικη βαραγα 200αρες και συναντουσα 2-3 αυτοκινητα και κατι τρακτερ,και ο δρομος δρομαρα!(εξαιρειται φυσικα η Ασπροβαλτα)
Ειδικα Ξανθη-Κομοτηνη κοντευε να με παρει ο υπνος,αν και ειχα σταθερα 180-200,γιατι δεν συναντουσα ψυχη,και μιλαμε για Σαββατοκυριακα,που υποτιθεται εχει κοσμο,οχι καθημερινες!
Μιλας για τους Τουρκους νταλικεριδες που πανε Ηγουμενιτσα?Σιγα τα οα...μεγαλη η χαρη τους...
Οι περιοχες πανω δεν εχουν κοσμο και ειναι αραιοκατοικημενες,επιπλεον εγω δεν ειμαι αντιθετος με το εργο,ειναι κατι πολυ ωραιο για τη χωρα και μπραβο που το εφτιαξαν και το χαιρομαστε ολοι(αν και ετοιμαστειτε οι Βορειοι,τελος το τζαμπέ,ερχονται διοδια :twisted: ) αλλα να κοιταξουν και λιγο εκει που ποναει ο οδικος αξονας,και οχι να υπηρετουν μονο τα κομματικα τους συμφεροντα...
Για την Αττικη καλα κανουν ο,τι κανουν και λιγα ειναι...Ειναι η πρωτευουσα της χωρας,με 4 μυρια κοσμο,και λιγα ειναι αυτα που γινονται...

DEKKER
06-01-07, 19:28
ωραια διαδρωμη που περνα απο τον δημο φολωης και καταληγη μεχρι το χωριο διβρη στον νομο Ηλιας παντα μηλαω.η διαδρωμη μηλιες-περσαινα οπου περνας μεσα απο ενα δασος ειναι ολα τα λεφτα.τι ελβετιες και ιταλιες δεν ξερω, γιατι ακομα δεν εχει τυχη ταξιδη στο εξωτερικο ,αλλα αλλα αυτη η διαδρωμη ειναι μιας ωρας, σε κλασσικο επαρχιωτικο δρομο ,χωρις κινηση και με λιγη προσωχη στα αγρια ζωα που πεταγωνται κυριος το βραδι αργα μπωρεις να ζησεις την μαγεια της φυσης με την αλφα σου.

Andreas_lfc
06-01-07, 20:04
ωραια διαδρωμη που περνα απο τον δημο φολωης και καταληγη μεχρι το χωριο διβρη στον νομο Ηλιας παντα μηλαω.η διαδρωμη μηλιες-περσαινα οπου περνας μεσα απο ενα δασος ειναι ολα τα λεφτα.τι ελβετιες και ιταλιες δεν ξερω, γιατι ακομα δεν εχει τυχη ταξιδη στο εξωτερικο ,αλλα αλλα αυτη η διαδρωμη ειναι μιας ωρας, σε κλασσικο επαρχιωτικο δρομο ,χωρις κινηση και με λιγη προσωχη στα αγρια ζωα που πεταγωνται κυριος το βραδι αργα μπωρεις να ζησεις την μαγεια της φυσης με την αλφα σου.
Απο τις πιο ωραιες διαδρομες.Ορεινη Ηλεια rulez...
Ξεκινας κ απο Αγιο Γεωργιο προς Πανοπουλο κ αυτη ειναι πολυ ωραια κ μετα συνεχιζεις σε αυτη που ανεφερες.
Τωρα κ απο Βυτινα-Λαγκαδια μεχρι αρχαια Ολυμπια ειναι επισης καλη απο την αποψη πως εισαι σε κλασσικο βουνισιο τοπιο αλλα χαλια απο αποψης δρομου...Φιδισια διαδρομη αλλα υπερβολικοτατα στενος ο δρομος.Μερικοι την βρισκουν με αυτα αλλοι οχι.

johnmara
06-01-07, 22:19
Γρεβενά - Μηλιά - Μέτσοβο (πριν κάνουν τις παρεμβάσεις διαπλάτυνσης).

είχε και κομμάτια με χώμα και φυτευτές πέτρες όταν πρωτοπέρασα πριν καμιά δεκαριά χρόνια.

Gtas jim
07-01-07, 04:40
Τρικαλα-Ελατη-Περτουλι-Νεραιδοχωρι-Πυρα-Δεση-Ασπροποταμος-Καστανια-Καλαμπακα- και παλι Τρικαλα.
Διαδρομη στον ορεινο ογκο τρικαλων μεσα στο δασος με ατελειωτα στροφιλικια. Απολαυστικα αργη διαδρομη ειδικα μετα την Ελατη.Επιβαλεται για το μαγευτικο της τοπιο.
Το συνιστω σε οσους ερχονται διακοπες στην Ελατη αλλα οχι τωρα το χειμωνα γιατι σιγουρα ο δρομος μπορει να εχει χιονι+πολυ παγο και ισως να χρειαστουν αλυσιδες σε καποια σημεια.
Παντου ασφαλτος εννοειται... :)

alfista
08-01-07, 16:40
Γρεβενά - Μηλιά - Μέτσοβο (πριν κάνουν τις παρεμβάσεις διαπλάτυνσης).

είχε και κομμάτια με χώμα και φυτευτές πέτρες όταν πρωτοπέρασα πριν καμιά δεκαριά χρόνια.

Συμφωνώ. Πανέμορφη διαδρομή! Κι εγώ αυτή θα έγραφα. Οι δε χωματόδρομοι άμα έχεις 4κίνητο μπορούν να προσφέρουν αμέτρητες ομορφιές και περιπέτειες.

Τρικαλα-Ελατη-Περτουλι-Νεραιδοχωρι-Πυρα-Δεση-Ασπροποταμος-Καστανια-Καλαμπακα- και παλι Τρικαλα.
Διαδρομη στον ορεινο ογκο τρικαλων μεσα στο δασος με ατελειωτα στροφιλικια. Απολαυστικα αργη διαδρομη ειδικα μετα την Ελατη.Επιβαλεται για το μαγευτικο της τοπιο.
Το συνιστω σε οσους ερχονται διακοπες στην Ελατη αλλα οχι τωρα το χειμωνα γιατι σιγουρα ο δρομος μπορει να εχει χιονι+πολυ παγο και ισως να χρειαστουν αλυσιδες σε καποια σημεια.
Παντου ασφαλτος εννοειται... :)

Δημήτρη ας μην ξεχνάμε ότι ειδικά μετά το Περτούλι βρίσκεις πέτρες πάνω στην άσφαλτο που στην καλύτερη μπορούν να στείλουν το κάρτερ σου σε πρόωρη σύνταξη αν κινείσαι σβέλτα και δεν τις αποφύγεις. Προτιμώ τη διαδρομή μέχρι Περτούλι που συνήθως είναι καθαρή και έχει μεγάλη ποικιλία στροφών, από στενές φουρκέτες μέχρι ανοιχτές καμπές ή και ευθείες σε 1200 μέτρα υψόμετρο που χτυπάς χαλαρά τα 180km/h μέχρι να μπεις στην επόμενη ανοιχτή καμπή. Αυτά βέβαια όταν ο δρόμος δεν είναι γεμάτος από τουρίστες ή αγελάδες και φυσικά αφού τον έχεις κάνει 2-3 φορές οπότε έχεις ήδη χορτάσει από τη φυσική ομορφιά και θες να χαρείς και τις αρετές της alfa.

Koykis
08-01-07, 19:43
Εμπειρία πρώτη: Στρίβοντας απο τον Άγιο Βασίλη για Χωρτιάτη μια ηλιόλουστη μέρα γύρω στις 1 το μεσημεράκι, δρόμος χωρίς κίνηση (1-2 κι εγώ). Ανάβει φανάρι, ξεκινάω σιγα-σιγα, και μόλις στρίβο, στην ευθεία μέσα στο χωριό με περνάει μανιασμένο ενα Imperza WRX. Πήρα μια βαθιά ανάσα και σανίδωσα το γκάζι μπας και τον φτάσω. Στην ευθεία (φυσικά) ούτε στα πιό τρελά μου όνειρα, αλλα με το που φτάσαμε στο πρώτο εσάκι κόλλησα στον προφυλακτήρα του. Στην αρχή σκέφτηκα οτι λεει "Τον έχω για την πλάκα μου ας μην το ζορίσω", αλλα μετά είδα την ουρά του να ξεκολλάει και την εξάτμηση να σκάει αφίνοντας μαύρα συννεφάκια. Παρόλο που φαινόταν να δουλεύει σε πολύ ψηλές στροφές απλά κρατούσα γραμμές και έμενα σκαλωμένος πίσω του σχετικά άνετα. Αυτό συνεχίστικε μέχρι την κορυφή του βουνού αλλα το μοναδικό σημείο προσπέρασης είναι σε πολύ απότομη ανηφόρα και το Sub απλά με εξαφάνισε στην ευθεία. Ήταν πάντος μια όμορφη εμπειρία να βλέπω απο τόσο κοντα το σηματάκι WRX για τόση ώρα. Προς Θεού δεν λέω σε καμία περίπτωση οτι η Alfaμ είναι πιο γρήγορη απο Impreza σε κλειστά κομμάτια. Μάλλον ο φίλτατος θα το είχε φρέσκο και δεν ήξερε να το πάει ακόμα.

Εμπειρία δεύτερη: Ενα προϊνό πηγαίνοντας Καβάλα, αρκετά νωρίς στον δρόμο πάνω απο τις Βόλβες, είδα το πιο όμορφο τοπίο στη ζωή μου. Όλα ήταν καταπράσινα και η λίμνη καλυπτόταν απο ένα σύννεφο ακριβώς πάνω στην επιφάνειά της. Γύρο-γύρο απο το σύννεφο φαινόταν αχνά το νερό ανάμεσα στις καλαμιές. Θα ήθελα πολύ να έχω foto απο την λίμνη αλλα τότε δέν είχα κινητό με κάμερα ή φωτογραφική μηχανή μαζί μου.

Thanasis
09-01-07, 19:43
Ειμαστε οff-topic

http://www.alfisti.gr/forum/viewtopic.php?t=5038&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

nasos
09-01-07, 20:04
απ τα οδοιπορικα μου ειτε με μοτο ειτε κ λιγο με αμαξι αν κ προαναφερθηκαν εχω ξεχωρισει τα καλυτερα κατεμε κομματια
για λατρεις των στροφων κ μη.
καστανια βεροιας
χολομωντας
μηλια-γρεβενα
μετσοβο-ιωαννινα
αγρινιο-ιωαννινα
λιμνη πλαστηρα
ταυγετος :twisted:
επταχωρι
εδεσσα-φλωρινα
παλιο επαρχιακο αθηνας-σπαρτης-τριπολης
κ αλλα ακομα (κρητη-βορεια ελλαδα-ευβοια κκαποια νησια)αλλα δεν θυμαμαι τοποθεσιες-ονομασιες.

proedros
11-01-07, 09:59
ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ
- ΠΗΛΙΟ
- ΚΑΤΑΡΑ
- ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ - ΓΡΕΒΕΝΑ

ΕΙΔΙΚΑ ΠΗΛΙΟ ΑΦΟΥ ΕΙΜΑΙ Κ ΣΤΟ ΒΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤ 'ΕΞΟΧΙΝ ΠΕΔΙΟ ΒΡΑΔΙΝΩΝ ( ΟΧΙ ΠΥΡΙΝΙΚΩΝ :roll: ) ΚΥΡΙΟΣ ΔΟΚΙΜΩΝ ΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ , ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ,
ΣΤΟΙΧΙΜΑΤΑ ΚΤΛ ΚΤΛ ΚΤΛ . Κ ΛΕΩ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΒΑΣΗ ΧΩΡΙΣ ΑΥΡΙΟ Κ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΕΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΛΟΓΟ ΦΩΤΩΝ ΜΗΝ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΕ Κ ΚΑΝΑΣ ΑΜΟΙΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ . ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΞΕΧΑΣΕΙ ΝΑ ΑΝΑΨΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ..... :shock: :shock: :shock: :shock:

Koykis
11-01-07, 12:01
- ΠΗΛΙΟ

:okk: :okk: :okk: Όντος καταπληκτικό μέρος.
'Αμα σας βγάλει ο δρόμος σας ποτέ στο Πήλιο, καθίστε σε ενα ταβερνάκι και παραγγείλτε γιουβέτσι σε πήλινο... ΟΝΕΙΡΟΟΟΟΟ!! :wink:

TIFOSI
11-01-07, 12:10
Ήμουν σε weekend με Aris57 και BlackEternity (και 2 γυναίκες) το περασμένο Σαββατοκύριακο...πήγαμε στο χωριό μου (Ορεινή Αρκαδία και κάναμε γύρω στα 800χλμ.)...Την πρώτη μέρα πήγαμε Βυτίνα-Δημητσάνα-Στεμνίτσα-Μαίναλο-Ελληνικό-Καρύταινα και την δεύτερη πήγαμε Λαγκάδια-Φράγμα Λάδωνα και πρόποδες Χελμού (Πλανητέρου για όσους ξέρουν)... :P 8) :D Εκεί να δείτε στροφιλίκια...γυρίσαμε με φρέσκιες τις μπαταρίες μας :lol: :D

Aris GT
11-01-07, 12:19
Ήμουν σε weekend με Aris57 και BlackEternity (και 2 γυναίκες) το περασμένο Σαββατοκύριακο...πήγαμε στο χωριό μου (Ορεινή Αρκαδία και κάναμε γύρω στα 800χλμ.)...Την πρώτη μέρα πήγαμε Βυτίνα-Δημητσάνα-Στεμνίτσα-Μαίναλο-Ελληνικό-Καρύταινα και την δεύτερη πήγαμε Λαγκάδια-Φράγμα Λάδωνα και πρόποδες Χελμού (Πλανητέρου για όσους ξέρουν)... :P 8) :D Εκεί να δείτε στροφιλίκια...γυρίσαμε με φρέσκιες τις μπαταρίες μας :lol: :D

φοβερες διαδρομες και απιστευτες στροφες :twisted: :drive:

Don Angelo
11-01-07, 13:22
Στην Ιταλία Padova - La Spezzia από τον επαρχιακό δρόμο.

Στην Ολλανδία Oosterhout - Schiphol (για να περάσεις και από το Amsterdam ring και να δεις τα διάφανα κτίρια γραφείων φωτισμένα βραδάκι).

Στην Ελλάδα, Μπράλος, Ισθμός - Επίδαυρος, Αθήνα - Κόρινθος από την παλιά εθνική (με spider σούρουπο), Διακοπτό - Πάτρα (από την παλιά εθνική επίσης), Κύρα - Δεσφίνα, Βελίνα - Μεσαία Τρίκαλα από τον μέσα δρόμο (προτιμήστε 4Χ4) και η τέλεια (οπτικά και όχι οδηγικά) διαδρομή πιστεύω είναι Διακοπτό - Ζαχλωρού με τον οδοντωτό, στο μπροστινό βαγόνι!

Pissas
11-01-07, 13:35

Καλα εκτος οτι ειμαι γαιδουρι που δεν τηλεφωνησα να βρεθουμε μιας και εμπλεξα, το βασικοτερο... Οι γυναικες ΔΕΝ παραπονεθηκαν απο τις στροφες?????Μονο οσες μπλεκω εγω ρε γμτ στην τριτη στροφη ξεκινουν την γκρινια????

TIFOSI
11-01-07, 13:42
Καλα εκτος οτι ειμαι γαιδουρι που δεν τηλεφωνησα να βρεθουμε μιας και εμπλεξα, το βασικοτερο... Οι γυναικες ΔΕΝ παραπονεθηκαν απο τις στροφες?????Μονο οσες μπλεκω εγω ρε γμτ στην τριτη στροφη ξεκινουν την γκρινια????

Καλά εσύ θα έπρεπε να ντρέπεσαι... :P Ούτε ένα τηλέφωνο... :x :P Next time....έτσι και αλλιώς άρεσε πολύ στα παιδιά και θα ξανακατέβουμε :D Η μία από τις κοπέλες μουρμούριζε...η κοπέλα του Άρη ήθελε και άλλες βόλτες...βέβαια όταν γυρίζαμε από Πλανητέρου πήγαινα "φέτες" με αποτέλεσμα μόλις συναντήσαμε στον δρόμο πάγο να το χάσω το αμάξι...πραγματικά φοβήθηκα όμως με 2 ανάποδα και λίγο τσίμπημα στο φρένο το αμάξι επανήλθε στην πορεία του...η κούκλα μου ακόμα και σε αυτή την δύσκολη κατάσταση απέδειξε για άλλη μια φορά πόσο καλό setup έχει από την "μαμά"...πραγματικά δεν "μούτρωσε" καθόλου 8) 8) 8) :twisted: :twisted:

TRIKALOS
11-01-07, 21:26

Την έχω κάνει και εγώ παιδιά αυτή την διαδρομή και μάλιστα και ανοιξη, είναι φοβερή.

BILL
15-01-07, 02:20
- ΠΗΛΙΟ
- ΚΑΤΑΡΑ
- ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ - ΓΡΕΒΕΝΑ

ΕΙΔΙΚΑ ΠΗΛΙΟ ΑΦΟΥ ΕΙΜΑΙ Κ ΣΤΟ ΒΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤ 'ΕΞΟΧΙΝ ΠΕΔΙΟ ΒΡΑΔΙΝΩΝ ( ΟΧΙ ΠΥΡΙΝΙΚΩΝ :roll: ) ΚΥΡΙΟΣ ΔΟΚΙΜΩΝ ΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ , ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ,
ΣΤΟΙΧΙΜΑΤΑ ΚΤΛ ΚΤΛ ΚΤΛ . Κ ΛΕΩ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΒΑΣΗ ΧΩΡΙΣ ΑΥΡΙΟ Κ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΕΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΛΟΓΟ ΦΩΤΩΝ ΜΗΝ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΕ Κ ΚΑΝΑΣ ΑΜΟΙΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ . ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΞΕΧΑΣΕΙ ΝΑ ΑΝΑΨΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ..... :shock: :shock: :shock: :shock:

Το πήλιο είναι το πιο όμορφο μέρος στην ελλάδα και ο βόλος από τις ωραιότερες πόλεις. Δυστηχώς έχουν και από τους χειρότερους ανθρώπους.
Όποτε πηγαίνω στο πήλιο οδηγώ πολύ αργά. Δεν είναι εύκολο να μην σε αποσπά την προσοχή αυτό το καταπληκτικό τοπίο. Παραλίες όπως μυλοπόταμος - άγιοι σαράντα δεν νομίζω να υπάρχουν πολλές στην ευρώπη. Ιδανικός συνδιασμός βουνού και θάλλασας μοναδικός στην ελλάδα......

BlackEternity
15-01-07, 09:02

περασαμε παρα πολυ ωραια .... :D να το ξανακανουμε ... :P :P

BlackEternity
15-01-07, 09:08

Καλά εσύ θα έπρεπε να ντρέπεσαι... :P Ούτε ένα τηλέφωνο... :x :P Next time....έτσι και αλλιώς άρεσε πολύ στα παιδιά και θα ξανακατέβουμε :D Η μία από τις κοπέλες μουρμούριζε...η κοπέλα του Άρη ήθελε και άλλες βόλτες...βέβαια όταν γυρίζαμε από Πλανητέρου πήγαινα "φέτες" με αποτέλεσμα μόλις συναντήσαμε στον δρόμο πάγο να το χάσω το αμάξι...πραγματικά φοβήθηκα όμως με 2 ανάποδα και λίγο τσίμπημα στο φρένο το αμάξι επανήλθε στην πορεία του...η κούκλα μου ακόμα και σε αυτή την δύσκολη κατάσταση απέδειξε για άλλη μια φορά πόσο καλό setup έχει από την "μαμά"...πραγματικά δεν "μούτρωσε" καθόλου 8) 8) 8) :twisted: :twisted:

να ρωτήσει και μένα κάποιος πως ένιωσα εκεί!!!! χεστηκα πάνω μου!!!!! αλλά δεν μπορώ να πω τα έβγαλε πέρα ο ΤιFOSI..

nasos
15-01-07, 19:05
- ΠΗΛΙΟ
- ΚΑΤΑΡΑ
- ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ - ΓΡΕΒΕΝΑ

Το πήλιο είναι το πιο όμορφο μέρος στην ελλάδα και ο βόλος από τις ωραιότερες πόλεις. Δυστηχώς έχουν και από τους χειρότερους ανθρώπους.
Όποτε πηγαίνω στο πήλιο οδηγώ πολύ αργά. Δεν είναι εύκολο να μην σε αποσπά την προσοχή αυτό το καταπληκτικό τοπίο. Παραλίες όπως μυλοπόταμος - άγιοι σαράντα δεν νομίζω να υπάρχουν πολλές στην ευρώπη. Ιδανικός συνδιασμός βουνού και θάλλασας μοναδικός στην ελλάδα......
κοψε κατι παλικαριμ..

xdream
15-01-07, 19:18
- ΠΗΛΙΟ
- ΚΑΤΑΡΑ
- ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ - ΓΡΕΒΕΝΑ

Το πήλιο είναι το πιο όμορφο μέρος στην ελλάδα και ο βόλος από τις ωραιότερες πόλεις. Δυστηχώς έχουν και από τους χειρότερους ανθρώπους.Όποτε πηγαίνω στο πήλιο οδηγώ πολύ αργά. Δεν είναι εύκολο να μην σε αποσπά την προσοχή αυτό το καταπληκτικό τοπίο. Παραλίες όπως μυλοπόταμος - άγιοι σαράντα δεν νομίζω να υπάρχουν πολλές στην ευρώπη. Ιδανικός συνδιασμός βουνού και θάλλασας μοναδικός στην ελλάδα......

Σιγα ρε Λορδε....

stallion3.2
16-01-07, 22:10
Καλαμάτα-Σπάρτη απο τον Ταύγετο.... αν είχα και μία integrale....

Jean Baphist
01-05-07, 22:16
σημερα κατεβηκα Λουτρακι βολτιτσα...

στο γυρισμο ομως ειπα να μην επιστρεψω κανονικα, αλλα απο κει που μας ειχε γυρισει ο johnk περυσι, ΜΕΡΑ ΟΜΩΣ

οποτε, εφυγα απο Λουτρακι προς Πισσια, Σχινο, Μαυρολιμνη, Ψαθα, Αλεποχωρι, Βιλλια!

παρεα ειχα μπροστα μια 33 με εναν 50 αρη μεσα που την πηγαινε φετες!

τρελη διαδρομη, με εναλλαγες βουνου, θαλασσας... :twisted:

d.k.156
02-05-07, 15:38
Καλαμάτα-Σπάρτη απο τον Ταύγετο.... αν είχα και μία integrale....Ειναι τοσο κορυφη ο δρομος που του εχουμε κανει και καλα χαρτογραφηση!!!!Την εχω κανει με αλφα σαν οδηγος.Σαν συνοδηγος ομως με saab 2.0Τ με varadero 1000αρα αλλα αυτο που μου εμεινε αξεχαστη εμπειρια ηταν με μια m3 E46.Επισης κορυφη δρομος ειναι απο καλαματα προς Μανη που ανεβαινεις απο την αλλη τον ταυγετο και τελος απο καλαματα μεχρι τριπολη απο τον παλιο δρομο μιας και ο καινουργιος επεσε!!!

kimon
02-05-07, 17:22
Kοντά στην Αθήνα ωραία στριφτερή διαδρομή είναι Καπανδρίτι - Αγ. Απόστολοι (την έχω κάνει άπειρες φορές με διαφορετικά αμάξια - λόγω εξοχικού- , αλλά όπως το φχαριστήθηκα με την 156 του πατέρα μου και τώρα με τη δική μου κούκλα, δεν συγκρίνεται :D ).
Επίσης ώς τοπίο και οδηγική ευχαρίστηση το κομμάτι Λειβαδιά - Αράχωβα εμένα μου αρέσει πολύ ( το έκανα και πριν 10 μέρες περίπου). Βέβαια και η διαδρομή Αμφιλοχία - Ιωάννινα (την είχα κάνει με το Punto το 2002 για να πάω σε ένα ιατρικό συνέδριο, ελπίζω να την κάνω και με την Alfa μου προσεχώς ), είναι θαυμάσια.

Από εξωτερικό, από Bari έως Palermo που το έχω οδηγήσει δύο φορές (τελευταία το 2003 ), το τμήμα της autostrada Cosenza - Reggio Calabria είναι πιστεύω από τα καλύτερα της Ν. Ιταλίας ! Φοβερό τοπίο και πανέμορφες στροφές!! :drive: :)
Πιθανά, αυτό το καλοκαίρι να το ξανακάνω , αυτή τη φορά με την 147 μου. :wink:

Thunder
02-05-07, 18:04
Καλαμάτα-Σπάρτη απο τον Ταύγετο.... αν είχα και μία integrale....Ειναι τοσο κορυφη ο δρομος που του εχουμε κανει και καλα χαρτογραφηση!!!!Την εχω κανει με αλφα σαν οδηγος.Σαν συνοδηγος ομως με saab 2.0Τ με varadero 1000αρα αλλα αυτο που μου εμεινε αξεχαστη εμπειρια ηταν με μια m3 E46.Επισης κορυφη δρομος ειναι απο καλαματα προς Μανη που ανεβαινεις απο την αλλη τον ταυγετο και τελος απο καλαματα μεχρι τριπολη απο τον παλιο δρομο μιας και ο καινουργιος επεσε!!!

+1.H Τσακώνα ειναι πολυ καλη διαδρομη.Εχει ολων των ειδων τις στροφες!Οσο για τον νεο δρομο φαινοταν απο την αρχη οτι κατι δεν παει καλα...Εμ βεβαια αφου πηγαν κ τον εφτιαξαν πανω απο υπογειο ποταμι... :shock: :)

Giannis 147
02-05-07, 18:05
Κορινθου - Επιδαυρου ειναι απιστευτος επαρχιακος. Με πολυ απαιτητικες στροφες. Πρασινο τοπιο απο τα πευκα και γαλαζιο της θαλασσας.
ΤΕΛΕΙΑ!!!!

vero alfista
02-05-07, 18:08
Κορινθου - Επιδαυρου ειναι απιστευτος επαρχιακος. Με πολυ απαιτητικες στροφες. Πρασινο τοπιο απο τα πευκα και γαλαζιο της θαλασσας.
ΤΕΛΕΙΑ!!!!
:iagree: αυτην ετοιμαζομουν να γραψω ,οντως εινα φανταστικη διαδρομη :)

Fantasma
07-05-07, 09:16
σημερα κατεβηκα Λουτρακι βολτιτσα...

στο γυρισμο ομως ειπα να μην επιστρεψω κανονικα, αλλα απο κει που μας ειχε γυρισει ο johnk περυσι, ΜΕΡΑ ΟΜΩΣ

οποτε, εφυγα απο Λουτρακι προς Πισσια, Σχινο, Μαυρολιμνη, Ψαθα, Αλεποχωρι, Βιλλια!

παρεα ειχα μπροστα μια 33 με εναν 50 αρη μεσα που την πηγαινε φετες!

τρελη διαδρομη, με εναλλαγες βουνου, θαλασσας... :twisted:

Στην συγκεκριμενη διαδρομη εχω να παω πανω απο 15 χρονια... εχω σπασει και ενα καρτερ απο XR600... (βρηκε σε μεγαλη πετρα με καμια 80αρια χλμ)
βεβαια τοτε ηταν χωματοδρομος ασχημος, ειδικη διαδρομη του rallye acropolis και γνωστο σπαστηρι...

Jean Baphist
25-09-07, 22:04
sorry για το offtopic αλλα προ ημερων φιλος μου ελιωσε ενα καρτ σε αυτην την διαδρομη.....

http://img230.imageshack.us/img230/2503/untitled1qx9.th.jpg (http://img230.imageshack.us/my.php?image=untitled1qx9.jpg)

αρε Japan !

super_antonio
23-10-07, 19:55
Ωραιες διαδρομες για μενα:
1. Λαυριο-Σουνιο(ιδιαιτερα το βραδυ)-Βαρκιζα
2. Αφιδνες-Βαρναβα-Γραμματικο-Μαραθωνας
2.Διονυσος-Ν. Μακρη και επιστροφη προς Ν. Πεντελη
4. Λαμια-Καρπενησι-Προυσσος(στενο κομματι με καμποσες λακουβες)-Αγρινιο και απο εκει Ναυπακτος-Ιτεα-Αραχωβα-Λειβαδια
Την τελευταια διαδρομη την εκανα τον Αυγουστο, καθως με προβλημα στο ε.α. ψαλιδι καταευχαριστηθικα οδηγηση,ευτυχως μονος μου!!!!!

Jean Baphist
23-10-07, 19:59
Ωραιες διαδρομες για μενα:
1. Λαυριο-Σουνιο(ιδιαιτερα το βραδυ)-Βαρκιζα
2. Αφιδνες-Βαρναβα-Γραμματικο-Μαραθωνας
2.Διονυσος-Ν. Μακρη και επιστροφη προς Ν. Πεντελη
4. Λαμια-Καρπενησι-Προυσσος(στενο κομματι με καμποσες λακουβες)-Αγρινιο και απο εκει Ναυπακτος-Ιτεα-Αραχωβα-Λειβαδια
Την τελευταια διαδρομη την εκανα τον Αυγουστο, καθως με προβλημα στο ε.α. ψαλιδι καταευχαριστηθικα οδηγηση,ευτυχως μονος μου!!!!!

σωστος :twisted:

XTCgr
23-10-07, 20:04
Πήλιο, Καστανιά και η παλιά εθνική Πολυγύρου - Άγιος Πρόδρομος
Από εξωτερικό η παραθαλάσσια διαδρομή Dubrovnik - Split στη Κροατία

Trentatre
23-10-07, 20:08
Από Βόλο- Χάνια -Τσαγκαράδα γούσταρα πολύ..φθινόπωρο

Brouslee
23-10-07, 20:59
Κορυφαια διαδρομη:Εξοδος ΕΟ μαλακασας και καταβαση μεχρι ωρωπο.πολυ καλη διαδρομη με αρκετα καλη ορατοτητα ακομα και στις κλειστες και ποικιλια κλισεων με χορταστικες ανηφορες και κατηφορες.

Επισης ΠΟΛΥ ειδικη και τεχνικη διαδομη αυτη του Αγιου μερκουριου,απο την πισω πλευρα της παρνηθας (Μαλακασα) μεχρι και τη Βαρυπομπη.Σχεδον καθολου ορατοτητα και ΠΟΛΥ κλειστος δρομος με αποτελεσμα αν μπεις φετα να δεις τον αλλο μπροστα σου απο το πουθενα στα 2 μετρα..Τελειο περιβαλλον καταπρασινο μερος.Καλυτερα να την επιλεξεις το βραδυ για να βλεπεις τα φωτα του αλλου.

Απιστευτη διαδρομη αυτη του Κολοσουρτη,οπως ομως και η παλια επαρχιακη απο τα διοδια πριν τη Νεμεα ως το Ναυπλιο(σε αυτη τελη Αυγουστου ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ να παρακολουθησω απιστευτη βραδινη κοντρα Φερραρι Μοντενα Στρανταλε με μια Κορβετα ΖΟ3 ή οπως αλλιως τη λενε) και τελος αυτη του Ναυπλιου - Ιριων με πολυ τεχνικο και παρατεταμενο στροφιλικι.Προσφατα περαστηκε καινουρια ασφαλτος :cry:

sv2
23-10-07, 21:14
Η αγαπημένη μου διαδρομή καλοκαιρινή νυχτερινή σβέλτη βόλτα στην ορεινή Χαλκιδική στον Χολομώντα.....

Trentatre
23-10-07, 21:19
Α και για όσους ξέρουν από Κερκυρα,

Δασιά - Άνω Κορακιάνα σε 360 δευτερόλεπτα!!

Jean Baphist
23-10-07, 21:52
Α και για όσους ξέρουν από Κερκυρα,

Δασιά - Άνω Κορακιάνα σε 360 δευτερόλεπτα!!

εκει πρωτομαθενα το mirafiori :metalo:

faCe
24-10-07, 15:03
Τώρα που έστρωσαν με νέα άσφαλτο ( η προηγούμενη ήταν απο τους Γερμανούς) το κομμάτι Ξουρίχτι-Μηλιές..Λίγο από Κορσική με πολύ Πήλιο...Απίστευτη. πολύ σφιχτή και φοβερά τεχνική εκτός από ένα μικρό κομμάτι (Νεοχώρι), που σφίγγεις δόντια και τιμόνι με γεμάτες 3ες

Jean Baphist
02-01-08, 14:17
υπενθυμιζω την Σεσσι-Γραμματικο-Καππανδριτι-εθνικη οδος σαν mini διαδρομη κοντα στην αθηνα...

την εκανα πριν απο λιγο δοκιμαζοντας την μπαρα θολων μου

thodpaz
02-01-08, 14:23
δεν ξερω αν εχει περασει κανεις λιγο εξω απο την τριπολη βγαινεις στον περιφεριακο που σε παει στα χωρια εκει ο δρομος παιδια ειναι οτι πρεπει για αλφα..ολο στροφιλικια μεχρι τον Αγιο Πετρο (χωριο ειναι ρε)...

Giannis 147
02-01-08, 14:23
:whistling:

kyan
02-01-08, 14:52
Αχλαδόκαμπο;

Giannis 147
02-01-08, 14:55
Oχι απο Τριπολη-Αγιο Πετρο.

Jean Baphist
02-01-08, 15:01
απο λαμια ναυπακτο....δεν εχει και πολλα αυτοκινητα

kyan
02-01-08, 16:14
Μπράλος! :twisted::love:

NiVo
02-01-08, 16:30
Νότια Γαλλία: Cote d'Azur, παραλιακή διαδρομή από Toulon μέχρι σύνορα Ιταλίας, ενδιάμεσες διαδρομές: St Tropez, St Rafael,Cannes, Nice, Monaco.
Διαδρομή μόνο για Alfa Romeos και (Le)Subaru....:twisted:

Giannis 147
02-01-08, 16:31
Targa Florio τοτε......

geo24
22-01-08, 15:43
Μπράλος! :twisted::love:
+1000. Έχω περάσει πολύ ωραίες στιγμές εκεί:twisted: Επίσης η διαδρομή από Καλλίδρομο προς Μόδι. Στο πήγαινε ήμουν χαλαρός, αλλά στην επιστροφή(με τη συνδρομή της κατηφόρας) ήταν σούπερ.

dimitris GTV
22-01-08, 17:50
Γρεβενα-Μετσοβο! Μεσο Μηλεα. Με απιστευτα ομορφα τοπια και διαδρομη με ολων των ειδων στροφες. Αλλα θελει προσοχη για οσους δεν την γνωριζουν γιατι εχει και αποτομες στροφες. Την εκανα πρωτη φορα με την κουκλα μου και τη γουσταρα τρελα! Φυσικα την εχω κανει και με BMW 525, πεζο 106 κ.α.

thodpaz
27-01-08, 21:17
ο δρομος για το μπραλλο...;)

Jean Baphist
28-01-08, 19:21
και μετα.....

alfageologist
28-01-08, 19:30
ηρθαν οι μελλσες

thodpaz
31-01-08, 11:27
και μετα.....

:omg::contract:

156 JTS
31-01-08, 15:38
Εχθες ενιωσα την πρωτη μου ευχαριστηση με το 106 σε επαρχιακο δρομο στον Γοργοποταμο (Λαμια) με καλη ασφαλτο και εκει που πρεπει γλυστερη μια Ε.Δ. 8 χλμ περιπου αναβαση και μετα τον ιδιο δρομο καταβαση το πεζακι εδειξε το γαλικο του χαρακτηρα......Αυτη εμπειρια θα παει στις οδηγικες απολαυσεις.

nick76
09-03-08, 15:44
γύρος Σιθωνίας , Αρναια Πολυγυρος Ταξιαρχες, Πενταλοφος Τσοτυλι Κονιτσα (παλιος δρομος για Ιωαννινα ) , Επταχωρι αναβαση προς Ν κοτυλη και καταληξη Νεστοριο , Καιμακτσαλαν , πολλες απιστευτες διαδρομες στην Κρητη ( τσουτσουρας , 3 εκκλησιες , προς ιεραπετρα μεσω Βιαννο , ο δρομος προς Βαι κτλ)

MadKefalonian 33
11-03-08, 14:40
ο δρομος απο νεα μακρη προς διονυσο μου αρεσει πολυ γιατι εχει στροφιλικια βατα μεν αλλα θελουν και τη δεουσα προσοχη

stratous156
11-03-08, 14:48
δεν ξερω εαν εχει γραφτει αλλα φοβερη διαδρομη ειναι απο τον ισθμο της κορινθου προς επιδαυρο .διαδρομη μεσα στο δασος(ευτυχως καηκε ενα μικρο κομματι στο αμμωνι)και με πολλες στροφες...

Rea
11-03-08, 15:36
δεν ξερω εαν εχει γραφτει αλλα φοβερη διαδρομη ειναι απο τον ισθμο της κορινθου προς επιδαυρο .διαδρομη μεσα στο δασος(ευτυχως καηκε ενα μικρο κομματι στο αμμωνι)και με πολλες στροφες...
Λοιπόν την ευχαριστήθηκα αυτή τη διαδρομή την Κυριακή το απογευματάκι και ήταν η πρώτη του μωρού μου. Έχω ερωτευτεί... :love::love::love:
Τράβηξα και φώτος, κάποια στιγμή θα ποστάρω στο κατάλληλο τόπικ.

Goode Chris
11-03-08, 16:34
Λοιπόν την ευχαριστήθηκα αυτή τη διαδρομή την Κυριακή το απογευματάκι και ήταν η πρώτη του μωρού μου. Έχω ερωτευτεί... :love::love::love:
Τράβηξα και φώτος, κάποια στιγμή θα ποστάρω στο κατάλληλο τόπικ.

..η οποία διαδρομή μετά από επίδαυρο-π.χέλι σφίγγει ακόμα περισσότερο σε αλλεπάλληλες στροφές και είναι σκέτη πανδαισία! :love:

antoineBiscione
11-03-08, 16:40
Εδώ πάλι εμάς έχουν γίνει όλοι οι δρόμοι εθνικοί, με αποτέλεσμα ναι μεν ν' απολαμβάνεις το ταξιδάκι αλλά όχι στριφτερά.... Συνεπώς την κούκλα μου την χαίρομαι σε κάθε κυκλικό κόμβο, που έχουμε ουκ ολίγους...:love:

KELLY
23-03-08, 16:04
Ανάβαση Τυμφρηστού, Καρπενήσι - στριφτερή,θέα,τοπίο!:D

:ilove:http://img151.imageshack.us/img151/4524/073mp0.th.jpg (http://img151.imageshack.us/my.php?image=073mp0.jpg)

sotos
25-03-08, 18:37
Απο τις καλύτερες διαδρομές που έχω κανει ειναι ναυπακτος - καρπενήσι από ορεινή ναυπακτία και από γοργοπόταμο(λαμια) παύλιανη από τον πατημένο χωματόδρομο (τρελή φλαταδουρα)

konstadin
26-03-08, 01:28
ωραιος ο σοτος!!! Δε πιστευω να σαι και Ναυπάκτιος? Απίστευτη διαδρομή!

spiderman
27-04-08, 19:08
χθες,ανεβηκα Μπραλο,με κατευθυνση Διστομο.περασα απο Παλαιοχωρι,Δαυλια κτλ...διαδρομη με ευθειες επαρχιακου-αγροτικου επιπεδου,με οδοστρωμα ελαφρως σαγρε-γλιτσα,στροφες κατα βουληση,χωρις ομως φουρκετες..στο στεγνο,αν και οδηγησα νορμαλ,ηταν οκ,διασκεδαστικα.Ο Μπραλος,απλα ξεφτυλιζει οτιδηποτε κατω απο 400αλογα χαλαρα..το υπολοιπο κομματι,ψυχαγωγικο,ωραιο..στην επιστροφη ,βρεγμενο και μονος,ηταν καλυτερα,ταχυτητες στις μικρες ευθειες μεχρι 170 οπου ηταν εφικτο,και μπραλος καταβση με τοσα κατα τοπους..κομματι,αυτο στα χωρια,τεχνικο,μεχρι να ζεσταθουνε τα avon στο βρεγμενο,πολλα γλυστρηματα και ασαφειες μπροστα,καλυτερα πισω..υποστροφη εντονη σε 2 στροφες,χωρις μεγαλη ταχυτητα,παραλιγο να αγορασουμε 2 οικοπεδακια με 30χλμ,αλλα μεσα στο ρευμα μου,ενα φρεναρισμα με τα 4 γλυστρωντας..αφου ζεσταθηκαν,ολα καλα,φρεναρισμα αψογο,μουρη κλασσικα σταθερη,και κωλος ελαφρα υπερστροφικος (καμια σχεση με στεγνο,πιο ουδετερος)λογω βροχης.μεγαλο σχολειο η βρεγμενη πιστα,εκει φανηκε..μπραλος βρεγμενος,πολυ καλος,κατεβαινεις με γεματη 3η και νιωθεις τα μπροστινα λαστιχα να χανουν ποντους προς την εξωτερικη,αλλα κραταει πορεια,αφηνεις επιτηδες γκαζι _500σαλ,οχι παραπανω)γυριζει λιγακι,ερχεται στα ισια της, υπερστροφη ελαχιστα,και μετα σηκωνεις ποδι εντελως και διπλωνει,αφηνεις,και ξεθυμαινει με 3η οριακα χαμηλα,κοντα στις 4.000σαλ....τεσπα ωραια διαδρομη..οχι απο τις καλυτερες,αλλα ομορφη οδηγικα και "τοπιακα"!!

stallion3.2
28-04-08, 12:47
Εδώ πάλι εμάς έχουν γίνει όλοι οι δρόμοι εθνικοί, με αποτέλεσμα ναι μεν ν' απολαμβάνεις το ταξιδάκι αλλά όχι στριφτερά.... Συνεπώς την κούκλα μου την χαίρομαι σε κάθε κυκλικό κόμβο, που έχουμε ουκ ολίγους...:love:

πες το σωστά.........:P

marinos218
29-04-08, 12:02
Ορεινή Λευκάδα.
1) Διαδρομή από Λευκάδα πρός Λαζαράτα-Εξάνθεια-Χορτάτα-Αγ.Πέτρο-Βασιλική.
Τρελό στροφιλίκι τών 100+ αλλά μόνο αν ξέρεις τήν διαδρομή.
Πολλές επικίνδυνες τυφλές στροφές τών 50max γιατί έχει και γκρεμό από κάτω.
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ στο τέλος τής μεγάλης ευθείας ανάμεσα από Εξάνθεια και Χορτάτα.
Ευθεία γιά 200, που στο τέλος ανηφορίζει και στο καπάκι εντελώς τυφλή κατηφορική αριστερή στροφή τών 50. Προειδοποιητικές πινακίδες δέν υπάρχουν.
Όποιος τήν πατήσει εκεί, μαθαίνει παραπέντε με τήν alfa του!
Συνέχεια πρός Βασιλική, τρελές ορεινές ανοιχτές τών 100+ γιά χεράδες και με γραμμές, καινούργια άσφαλτος ντουκόχαρτο.
Αν δέν τήν ξέρεις τήν διαδρομή σε προσπερνάει ακόμα και αγροτικό φορτωμένο ξύλα, αλλά όταν τήν μάθεις...
Απαγορευτική το καλοκαίρι όμως. Πολύ κίνηση από κάθε είδους όχημα.

2) Εντελώς καινούργιος δρόμος από Αγ.Ηλία πρός κεραία ΟΤΕ.
Η άσφαλτος έπεσε Μ.Τετάρτη, και εγώ έκανα ανάβαση Μ.Παρασκευή.
Εκεί έκανα και το παρθενικό test drive με τίς καινούργιες αντιστρεπτικές από GTA.
4 φορές πάνω κάτω, και συνάντησα μόνο ένα αυτοκίνητο. Έκαψα μισό τεπόζιτο, αλλά το καταυχαριστήθηκα.

Συμφωνώ και επαυξάνω γιά τήν Κατάρα. Μόνο όμως αν έχεις καλά στημένη alfa και με άλογα, αλλιώς πάς τρενάκι πίσω από τίς νταλίκες με 30-40 και σου βγαίνει το λάδι.

Ιταλία
1) H διαδρομή από Napoli πρός Amalfi και μετά Salerno. Ανάβαση με καλό στροφιλίκι από Napoli πρός Amalfi, τούνελ στήν κορυφή του βουνού, και στο καπάκι κλασσική κατάβαση τόν γκρεμό όπως τήν βλέπουμε σε ιταλικές ταινίες.
Από Amalfi μέχρι Salerno (SS183) τρελό κλειστό παραλιακό στροφιλίκι όπου θα έπρεπε να λέγεται Via Alfa Romeo.

2) Η διαδρομή στόν SS407 από Matera πρός Potenza και συνέχεια πρός Eboli-Salerno (Α3).
Κανονική έθνική οδός χωρίς διόδια όμως, όπου πάς άνετα 150-180, αλλά δέν αξίζει να τρέχεις γιατί το τοπίο είναι φανταστικό. Ανηφορική διαδρομή στόν SS407 μέχρι τήν Potenza με τούνελ-γέφυρες-τούνελ, και μετά κατάβαση τόν Α3 με τρελές ανοιχτές κατηφορικές στροφές τών 150+ μέχρι το Salerno.
Καλή εναλλακτική διαδρομή αν θέλεις να γλυτώσεις τα διόδια και τήν μονοτονία τής autostrata από Bari πρός Napoli-Roma.

3) Η διαδρομή SS213 από Formia-Gaeta μέχρι τήν Terracina.
Παραλιακός δρόμος με πολλές ωραίες στροφές με άριστη άσφαλτο, αλλά με τρελή κίνηση το καλοκαίρι. Αν μπουχτίσεις, σταματάς και κάνεις και καμία βουτιά στίς φανταστικές παραλίες που έχει από κάτω.

Νεότερα σε ένα μήνα περίπου που θα γυρίσω από το ταξίδι στήν Νορβηγία με τήν alfa μου.

konstadin
29-04-08, 12:23
:claps::claps::claps:

Big Tatanka
29-04-08, 12:51
Τις στροφοδιαδρομες που έχω βρει στην Ιταλία δεν πιστεύω να τις βρω πουθενά αλλού...

marinos218
30-04-08, 08:52
Συμφωνώ απόλυτα.
Οι άνθρωποι δέν φτιάχνουν επαρχιακούς δρόμους, ζωγραφίζουν.
Σε κάθε ορεινό χωριουδάκι τους που πήγα, η διαδρομή ήταν πραγματικά φανταστική.
Τυχαία είναι νομίζεις τα κρατήματα τής Alfa Romeo;
Οι άνθρωποι το έχουν σπουδάσει το στροφιλίκι.

nikitas a-l
04-07-08, 01:42

τελεια ειναι!

nick4591
04-07-08, 02:33
απο ξεροπηγαδο---λεωνιδιο, 70 χλμ παραθαλασσιο στροφιλικι, (αν πας δε, και μεχρι το αργος απο παλια εθνικη(δερβενακια) ακομα καλυτερα)...απο κει και περα αν συνεχισεις παναγια ελωνα---κοσμας, προς μονεμβασια εχει και απεραντες ερημικες ευθειες για τελικιασμα ...(συμπεριλαμβανονται ωραιες παραλιες και ησυχα πανεμορφα χωριουδακια πανω στη θαλασσα (πχ κυπαρισσι)...

156 JTS
10-07-08, 22:19
Διαδρομη απο Λιξουρι προς Αργοστολι μου αρεσε παρα πολυ, η επιλογη του σασμαν στο Selespeed....

(αλλα οχι απο το Ferry Boat)

MadKefalonian 33
10-07-08, 23:27
Διαδρομη απο Λιξουρι προς Αργοστολι μου αρεσε παρα πολυ, η επιλογη του σασμαν στο Selespeed....

(αλλα οχι απο το Ferry Boat)
:okk::okk::okk:
Σφιχτο στροφιλικι απανωτο και με ελαχιστη ανοχη στα σφαλματα...

NiVo
12-07-08, 23:45
Οι κεφαλλονίτικες "καντάδες" συνοδεία Boxer, Twinspark και Busso διαγράφτηκαν.

nasos
13-07-08, 22:13
σημερα εκανα τον γυρο του 2ου ποδιου χαλκιδικης ακα 350χλμ πρπ εκ των οποιων τα 120 ηταν η χαρα του παιδιου.
ζορικο στροφιλικι κ πολυ καλο γκριπ.
δυνατα κ μη αυτοκινητα ξυνουν γονατα.τελεια διαδρομη.:love:

stallion3.2
13-07-08, 22:16
με την alfa η το σκούμπι?

nasos
13-07-08, 22:33
με την alfa η το σκούμπι?
με την αλφα καλε.που να το ταισω το αλλο?
θα μου βγαιναν ξυνα τα μπινελικια.:lol:

Jean Baphist
14-07-08, 15:59
Φαλάρσανα-Ελαφονήσι-Παλαιοχωρα-Χανια...

Jean Baphist
16-08-08, 23:43
Λιμνη Κουρνα -Ανωγεια...τα εμπρος zz3 ελιωσαν....

alfar1979
17-08-08, 00:26
Καλαμπακα-Μετσοβο-Παναγια ειδικα αν δεν εχει κινηση και Πυλη Τρικαλων-Στουρναραίικα-Μεσοχωρα με αρκετα μικρη κινηση:angel:

spiderman
17-08-08, 17:11
Ριτσωνα,απο χαλκιδα η φορα της..
την εκανα βραδι,με την ειρηνη να κοιμαται,αλλα πιστευω θα την περασω μια μερα μονος...

Jean Baphist
17-08-08, 17:12
να την περασεις μερα :violin:

Jean Baphist
19-08-08, 15:21
διαδρομη απο Χανια προς Θερισσο μεσα απο το φαραγγι....το Θερισσο ηταν το χωριο του Ελ Βενιζελου

http://www.imageshack.gr/files/qc8gb5zt2w4smdubmax7_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=qc8gb5zt2w4smdubmax7.jpg)http://www.imageshack.gr/files/3adv3zly8nvo1c8krr74_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=3adv3zly8nvo1c8krr74.jpg)

Dimid
21-08-08, 11:22
1-Από Καστέλι Κισσάμου,μέσα απο όλα τα ανηφορικά χωριά,με τα δροσερά ρυάκια,με μία στάση για τσικουδιά-εκτός εμού που οδηγώ-,αλατσολιές και τυρί από τις Μαδάρες.Απο εκεί στην πεδιάδα με τους τεράστιους συλλέκτες ομβρίων,μετά στο Μοναστήρι και τέλος άφιξη στην κόκκινη άμμο ή Ελαφονήσι.

2-Από Σπάρτη προς Ταυγετο,μέσα απο τον Δήμο Σμήνους,φτάνοντας μέχρι το ποτάμι που έδωσε το ονομά του στον Δήμο και το οποίο αναφέρεται στην περιήγηση του Παυσανία,μετά στην Παναγία Γιάτρισα και τέλος άφιξη στην κορφή του Ταυγέτου,όπου είναι και το καταφύγιο για όσους θέλουν να διανυκτερεύσουν.

Πάντα ξεκινούσα και ξεκινώ χαράματα.να δω τις αλλαγές των χρωμάτων καθ'οδόν,να είναι ανοιχτά τα παράθυρα να μυρίζεις την Φύση,ν'ακούς και την χροιά του TS ν'αλλάζει, ανάλογα από που περνάς και χίλια άλλα που δεν περιγράφονται.

Jean Baphist
21-08-08, 11:54
1-Από Καστέλι Κισσάμου,μέσα απο όλα τα ανηφορικά χωριά,με τα δροσερά ρυάκια,με μία στάση για τσικουδιά-εκτός εμού που οδηγώ-,αλατσολιές και τυρί από τις Μαδάρες.Απο εκεί στην πεδιάδα με τους τεράστιους συλλέκτες ομβρίων,μετά στο Μοναστήρι και τέλος άφιξη στην κόκκινη άμμο ή Ελαφονήσι.

2-Από Σπάρτη προς Ταυγετο,μέσα απο τον Δήμο Σμήνους,φτάνοντας μέχρι το ποτάμι που έδωσε το ονομά του στον Δήμο και το οποίο αναφέρεται στην περιήγηση του Παυσανία,μετά στην Παναγία Γιάτρισα και τέλος άφιξη στην κορφή του Ταυγέτου,όπου είναι και το καταφύγιο για όσους θέλουν να διανυκτερεύσουν.

Πάντα ξεκινούσα και ξεκινώ χαράματα.να δω τις αλλαγές των χρωμάτων καθ'οδόν,να είναι ανοιχτά τα παράθυρα να μυρίζεις την Φύση,ν'ακούς και την χροιά του TS ν'αλλάζει, ανάλογα από που περνάς και χίλια άλλα που δεν περιγράφονται.

τα χω κανει και τα δυο που λες αρχηγε...

και τα 4 παραθυρα κατω, μουσικη off και ο ts να δινει ρεσιταλ :metalo:

υγ:ακομα καλυτερα να πας ελαφονησι απο φαλαρσανα!

Dimid
21-08-08, 12:18
τα χω κανει και τα δυο που λες αρχηγε...

και τα 4 παραθυρα κατω, μουσικη off και ο ts να δινει ρεσιταλ :metalo:

υγ:ακομα καλυτερα να πας ελαφονησι απο φαλαρσανα!

Δυστυχώς δεν ήξερα ότι μπορείς να το κάνεις-έτσι όταν πήγα Φαλάρσανα πήγα κατ'ευθείαν από Καστέλι.Χάλια δρόμος αλλά η ανταμοιβή όταν έφτασα απερίγραπτη.
Λάτρεψα τα μικρολιμανάκια που τα χωρίζουν μικροί όρμοι βράχων,η θάλασσα κρύα,καθαρή-να την πεις στο κουτάλι-,σπηλιές,ασπρο-ασημί άμμος..τι να λέμε..Και να βλέπεις και την Alfa ανάμεσα από όλα αυτά,κατασκονισμένη,ψιλο-χωμένη στην άμμο,με τα Surf ακουμπισμένα στο πλάι..
Ημουν μαζί με την οικογένεια και άνθρωπος σε απόσταση χιλιομέτρου δεν υπήρχε.
Ελπίζω κάποτε να μπορέσω να την ξανακάνω αυτήν την "εκδρομούλα" :love:

panioan
21-08-08, 12:27
διαδρομη απο Χανια προς Θερισσο μεσα απο το φαραγγι....το Θερισσο ηταν το χωριο του Ελ Βενιζελου

http://www.imageshack.gr/files/qc8gb5zt2w4smdubmax7_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=qc8gb5zt2w4smdubmax7.jpg)http://www.imageshack.gr/files/3adv3zly8nvo1c8krr74_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=3adv3zly8nvo1c8krr74.jpg)

+1000000 Και μετά στον Αντάρτη για φαγητο :okk:

Jean Baphist
21-08-08, 12:49
το βλεπω να κανουμε καμμια εκδρομη Χανια οταν ξαναμπει το γρηγορο :)

Jean Baphist
24-08-08, 01:25
Χανια-Σφακια-Ηρακλειο-Χανια...

Jean Baphist
24-08-08, 10:43
http://www.imageshack.gr/files/idffk70n1tqnbnj309zz_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=idffk70n1tqnbnj309zz.jpg)http://www.imageshack.gr/files/zacu34vq1yown0uykhqk_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=zacu34vq1yown0uykhqk.jpg)http://www.imageshack.gr/files/ecx7toev8q3l91hd6oul_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=ecx7toev8q3l91hd6oul.jpg)

Dimid
24-08-08, 13:45
Χανια-Σφακια-Ηρακλειο-Χανια...

Jean B.,ξέρεις αν υπάρχει ακόμη πλοίο από Ηράκλειο για Γύθειο και ανάποδα ? Πριν μερικά καλοκαίρια κατέβηκα από Αθήνα Καλαμάτα-μέσω Τρίπολης-με τελικο΄προορισμό την Στούππα-Καρδαμύλη.
Η διαδρομή από Καλάμάτα μέχρι Στούππα ονειρική :love:.Από Sάκι σε Sάκι έτσι ώστε να μπορείς να βλέπεις όλο τον Κόλπο αλλά και φτάνοντας στο κατώτατο σημείο,πάλι να βλέπεις όλα τα λιμανάκια :).
Μούχαν πει οτι (αφού έμεινα αντί για 5 μέρες,2 βδομάδες :lol:) μπορούσα να πάω Γύθειο,να πάρω πλοίο για Ηράκλειο.Τελικό δε προορισμό Καστέλι (Χανίων).
Αλλά κόλλησα στην Στούππα,δεν μούκανε καρδιά να φύγω...:ilove:
Αν έχει όντως καραβάκι (ελπίζω)..:twisted:...να...:twisted:...ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται...:whistling:

Jean Baphist
24-08-08, 14:41
Jean B.,ξέρεις αν υπάρχει ακόμη πλοίο από Ηράκλειο για Γύθειο και ανάποδα ? Πριν μερικά καλοκαίρια κατέβηκα από Αθήνα Καλαμάτα-μέσω Τρίπολης-με τελικο΄προορισμό την Στούππα-Καρδαμύλη.
Η διαδρομή από Καλάμάτα μέχρι Στούππα ονειρική :love:.Από Sάκι σε Sάκι έτσι ώστε να μπορείς να βλέπεις όλο τον Κόλπο αλλά και φτάνοντας στο κατώτατο σημείο,πάλι να βλέπεις όλα τα λιμανάκια :).
Μούχαν πει οτι (αφού έμεινα αντί για 5 μέρες,2 βδομάδες :lol:) μπορούσα να πάω Γύθειο,να πάρω πλοίο για Ηράκλειο.Τελικό δε προορισμό Καστέλι (Χανίων).
Αλλά κόλλησα στην Στούππα,δεν μούκανε καρδιά να φύγω...:ilove:
Αν έχει όντως καραβάκι (ελπίζω)..:twisted:...να...:twisted:...ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται...:whistling:

Δεν ξερω φιλε αν υπαρχει γραμμη ακομη αλλα θα μαθω:)

Ti θυμισες ομως τωρα...περυσι που δουλευα Καλαματα Στουπα Καρδαμυλη ημουν 2-3 φορες την εβδομαδα...απιστευτες διαδρομες:D

konstantinos159
24-08-08, 15:20
http://www.imageshack.gr/files/idffk70n1tqnbnj309zz_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=idffk70n1tqnbnj309zz.jpg)http://www.imageshack.gr/files/zacu34vq1yown0uykhqk_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=zacu34vq1yown0uykhqk.jpg)http://www.imageshack.gr/files/ecx7toev8q3l91hd6oul_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=ecx7toev8q3l91hd6oul.jpg)

Με το τρυπανι εχουν τρυπησει την πινακιδα?:twisted::shifty:

Jean Baphist
24-08-08, 15:24
Με το τρυπανι εχουν τρυπησει την πινακιδα?:twisted::shifty:

ναι ναι...τρυπανι με γεμιστηρα :violin:

nasos
24-08-08, 23:01
μπερδευουν τα πεδια βολης απ τα πολλα μπαφα στη λεβεντογεννα..:lol:
ασε την πλακα που επαθα περσι.πηγα για κατι βαφτισια αντερφου ρεθυμνο κ ειδα
το αμαξι του μπατμαν.:dizzy:
τλκ εμαθα οτι δεν γυρνανε ταινια οι χολλυγουντιανοι αλλα τοχει νεανιας απ τα ζωνιανα.
:lol::lol::lol:

Dimid
25-08-08, 07:27
Πηγαίνοντας για Ανώγεια,στα πρώτα χιλιόμετρα πινακίδα -σουρωτήρι

ΜΗΝ ΠΥΡΟΒΟΛΕΙΤΑΙ ΑΣΚΟΠΑ

Σκέψου το σκόπιμα ...:lol::lol:

KALDIS GTA
25-08-08, 14:43
Απο Μανη για Καλαματα....
πολυ απαιτητικος δρομος στενος και πολυ στροφη.....
κραταει η ασφαλτος αλλα πολλες φορες μπορει να εισαι με ολα και να δεις το λεωφορειο μπροστα σου και να μην χωρας...
το ειχα κανει με την 147 GTA.....

truepeace
25-08-08, 15:33
Δημητσάνα-Ζυγοβίστι, σύντομη ανάβαση με φουρκέτες. Από ψηλά φαίνεται σχεδόν όλη η διαδρομή, οπότε βάζεις κάποιον να πιεί ένα καφέ πάνω και να σε ενημερώνει με ένα ασύρματο αν έρχεται κάποιο αυτοκίνητο.:D

Αλλίως πίνεις εσύ τον καφέ και βλέπεις τους γρήγορους που ανεβαίνουν και συχνά-πυκνά φεύγουν στα χώματα.

alfetta
25-08-08, 18:22
@ Dimid υπάρχει δρομολόγιο που περνάει και από Κήθυρα για Κρήτη αλλά νομίζω πάει Χανιά...

Dimid
25-08-08, 18:28
@ Dimid υπάρχει δρομολόγιο που περνάει και από Κήθυρα για Κρήτη αλλά νομίζω πάει Χανιά...

:okk: -νάμαστε καλά να κάνουμε χιλιόμετρα..

BillyP_21
14-05-09, 21:57
Απ'οτι είδα δέν υπάρχει κάτι τέτοιο στο forum(αν υπάρχει, plz lock). Επειδή την επόμενη εβδομάδα παραλαμβάνω την κοριτσάρα μου (MiTo) και σκέφτομαι να πάω για τριήμερο κάπου, μου έχουν πεί ότι τα Καλάβρυτα και το Καρπενήσι έχουν πού ωραίες διαδρομές (μέσα από δέντρα, στροφές, κτλ). Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο?

Τhanos_916
14-05-09, 23:10

Μερικες φωτογραφιες...

απο το στομα μου την πηρες, χρονια πριν...

πραγματικα πολυ καλο topic!!!:okk:

Spilios
14-05-09, 23:19
Από τις ομορφότερες διαδρομές που έχω κάνει ειναι πριν μερικές μέρες στις ελβετικές Άλπεις στα βουνά που είναι πάνω από το Ιντερλάκεν. Μιλάμε για έρημοι δρόμοι, στριφτερές διαδρομές μέχρι πάνω από 2000 μέτρα υψόμετρο (μετά σταμάτησα γιατί είχε μπλοκάρει ο δρόμος από το χιόνι), ανάβαση με 2ες και 3ες και τα μυαλά στα κάγκελα! Respect στα PZero Nero guys!

nikos-axel-147
15-05-09, 00:16
Eιδα πριν λιγες μερες ενα παλιο επεισοδιο του top gear που δοκιμαζαν κατι supercars στα συνορα Ιταλιας-Ελβετιας στις Αλπεις...το τοπιο και οι δρομοι φαινονταν μαγευτικα!!! Λεω να κανω αν μπορεσω ενα ταξιδακι το καλοκαιρι προς εκεινα τα μερη...εχει παει κανεις?? Ξερετε πως λεγεται ακριβως η περιοχη??

Jean Baphist
15-05-09, 00:22
θα ξανακανω την Κυριακη ερχομενος απο Ταυγευτο:cool:

AlexUnder
15-05-09, 00:45
Έχω κάνει διάφορες όμορφες διαδρομές που να συνδυάζουν όμορφα τοπία με καλό και στριφτερο δρόμο :rally: αλλά μια μου έχει μείνει αξέχαστη (με μένα οδηγό)
Νομό Σερρών από Σιδηρόκαστρο για Αχλαδοχωρι.

Είναι η διαδρομή με το καφέ χρώμα:

http://www.anarrixisi.gr/w/images/thumb/7/7a/Xartis_pediwn_.JPG/290px-Xartis_pediwn_.JPG

Τhanos_916
15-05-09, 00:52
για εμενα η καλυτερη διαδρομη ειναι απο zell am see στο kals...
πραγματικη απολαυση. ισως απο τις διαδρομες στο μεγαλυτερο υψομετρο!
μαγεια!
austria και αυτο.. η διαδρομη ισως ειναι γνωστη με το ονομα grossglockner.
στα μερη του κυριου porsche.

http://img525.imageshack.us/img525/331/1570739postalbustothemo.jpg
http://img516.imageshack.us/img516/8945/3531147thealpsalonggros.jpg
http://img515.imageshack.us/img515/6591/3531149mountainsandlake.jpg
http://img12.imageshack.us/img12/6208/gerlossee.jpg

Τhanos_916
15-05-09, 01:18
Eιδα πριν λιγες μερες ενα παλιο επεισοδιο του top gear που δοκιμαζαν κατι supercars στα συνορα Ιταλιας-Ελβετιας στις Αλπεις...το τοπιο και οι δρομοι φαινονταν μαγευτικα!!! Λεω να κανω αν μπορεσω ενα ταξιδακι το καλοκαιρι προς εκεινα τα μερη...εχει παει κανεις?? Ξερετε πως λεγεται ακριβως η περιοχη??

εχω παει σε μια απο αυτες!
εαν θυμαμαι καλα οι διαδρομες που λες ειναι η μια στο davos και η αλλη κοντα στα συνορα με την ιταλια κοντα στο bormio το "stilfser josh pass". ξεκιναει απο το "gomagoi" sστο "passhoehe".
εχει 48! οχι στροφες αλλα "spitzkehren"(ας το μεταφρασω καπως σαν στροφες με αλλαγη κατευθυνσης) 360 δηλαδη.
ελα το καλοκαιρι!!! σε περιμενω!
http://img42.imageshack.us/img42/8510/userimg0fbcngi3ojstilfs.jpg (http://img42.imageshack.us/my.php?image=userimg0fbcngi3ojstilfs.jpg)

AlfaGTakos
15-05-09, 02:28
Σαν τοπιο Λουτρα Ωραιας Ελενης-Επιδαυρος-Τραχια-Γαλατας-Πορος

Σαν στροφιλικι Τριπολη-Χρυσοβιτσι(δρομος αποκλειστικα για ημερα)

Και κλασικα αγαπημενη Αναβυσοος-Σουνιο

vero alfista
15-05-09, 02:46
Σαν τοπιο Λουτρα Ωραιας Ελενης-Επιδαυρος-Τραχια-Γαλατας-Πορος

Σαν στροφιλικι Τριπολη-Χρυσοβιτσι(δρομος αποκλειστικα για ημερα)

Και κλασικα αγαπημενη Αναβυσοος-Σουνιο
Εχω περασει απο το συγκεκριμενο δρομο,ειναι αυτος που ειναι γεματος πευκα και...στροφες...:angel:

Jean Baphist
17-05-09, 23:08
http://www.imageshack.gr/files/8bubxrkt2okf9cxhf9s9_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=8bubxrkt2okf9cxhf9s9.jpg) http://www.imageshack.gr/files/yk4ciynkil7t60o05p2q_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=yk4ciynkil7t60o05p2q.jpg)http://www.imageshack.gr/files/mi7emx7xtepz5jc21uix_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=mi7emx7xtepz5jc21uix.jpg)http://www.imageshack.gr/files/bleia28265n05qaj4p73_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=bleia28265n05qaj4p73.jpg)

Giannis 147
17-05-09, 23:13
Θες ξύρισμα ή ιδέα μου είναι? :P:P

Jean Baphist
17-05-09, 23:21
Θες ξύρισμα ή ιδέα μου είναι? :P:P

ετσι βαρβατιλα...:P

blackcode
18-05-09, 10:29
Εγω πριν το Πάσχα χαρηκα παρα μα παρα πολυ τη διαδρομη Θεσσαλονική - Πάτρα, από το Μπράλλο!!!
Με το που εστριψα λίγο μετά τη Λαμία και άρχισε η ανηφόρα, χαζεύοντας όλο τον κάμπο στα δεξιά, είδα αρχίσει ήδη να χαμογελάω πονηρά:shifty::shifty::shifty:
Περιττώ να σας πω ότι μόλις έφτασα στην Πάτρα ανυπομονούσα να ξαναφύγω :P

156 JTS
18-05-09, 13:34
Φοβερή διαδρομή από Χαλκίδα Κύμη πολλές μα πολλές στροφές, συγκεκριμένα το κομμάτι το παραλιακό...
Εκεί είχαν κάνει test (4Τροχοί) μόλις είχε πρωτοβγεί το 106 Rallye 8V.Στον γυρισμό προς Αθηνά μας κόλλησε ένα Jetta TSi αλλά τον ήπιε κανονικά από stock 106 rallye με 3 άτομα μέσα...:D

marinos218
19-05-09, 10:52
Φοβερή διαδρομή από Χαλκίδα Κύμη πολλές μα πολλές στροφές, συγκεκριμένα το κομμάτι το παραλιακό...

Έχουν φύγει γιά κολύμπι κάτι "γρηγόρηδες" παλιά που δέν είχε μπαριέρες σ'αυτό το σημείο, ουυυυυύ!!

MiCHeLaNGeLo
03-06-09, 09:34
Ψαχνοντας πισω 5-6 σελιδες δεν το ειδα ...δεν ξερω αν εχει γραφτει πιο πριν.

Ωραια διαδρομη, εχουμε κ μεσα στην Αθηνα . Αργη βεβαια, αλλα ιδιαίτερα γραφικη. Υμηττος, απο Καισαριανη προς Παπαγου, ιδιαίτερα γύρω στις 20.00 που δυει κ ο ηλιος ειναι κατι το εξαιρετικο... Την εκανα τις προαλλες για να ξεφυγω απο κινηση, κ βγηκα κερδισμενος!

Trentatre
04-07-09, 01:01
Aνυπομονώ σε λίγες μέρες που θα την κάνω για Κέρκυρα με τα μωρά μου...Φευγω βραδάκι και αρεβάρω το πρωί.Ωραια διαδρομή ανοιχτό παραθυράκι,τσιγαράκι(:spank:) και μουσικούλα σε συνδυασμό με τον μποξερακο να τραγουδάει..:metalo:

147cuore
22-07-09, 16:51
Μια όμορφη διαδρομή για το χειμώνα είναι απο Κιάτο κορινθίας μέχρι Φενεό. Αρκετές στροφές και το αγαπημένο μου σημείο είναι όταν περνάει ο δρόμος διπλα απο τη λίμνη Στυμφαλία.

Στην επιστροφή φυσικά, επιβάλεται μια στάση στην Καστανιά για παιδάκια και βαρελίσιο κρασί (δυστυχώς όχι για τον οδηγό).

Coyote
22-07-09, 17:00
Μια όμορφη διαδρομή για το χειμώνα είναι απο Κιάτο κορινθίας μέχρι Φενεό. Αρκετές στροφές και το αγαπημένο μου σημείο είναι όταν περνάει ο δρόμος διπλα απο τη λίμνη Στυμφαλία.

Στην επιστροφή φυσικά, επιβάλεται μια στάση στην Καστανιά για παιδάκια και βαρελίσιο κρασί (δυστυχώς όχι για τον οδηγό).
:okk: Δοκίμασε την επόμενη φορά να επιστρέψεις κάνοντας τον κύκλο της Ζήρειας (Απο Φενεό πρός Τρίκαλα και μετά Ξυλόκαστρο) οποσδήποτε στάση στη Λίμνη Δόξας και στο μοναστήρι του Αι Γιώργη.Φαγητό στο χωριό Ρίζα (λίγο πριν βγείς Ξυλόκαστρο) στην πλατεία του χωριού (ρώτα για τον Κλαδούχο) καταπληκτική ταβέρνα - ψησταριά μέσα στην ρεματιά (να δοκιμάσεις οπωσδήποτε γκιούλμπασι).

SeptorGTA
09-08-09, 17:29
Τέλη Ιουλίου έκανα τη διαδρομή Ξάνθη --> Λειβαδίτης με το Brava... μια απ'τις καλύτερες διαδρομές που έχω κάνει!
Φιδίσια ανάβαση με μικρές ευθείες, μέσα στο πράσινο. Το μεγαλύτερο κομάτι του δρόμου είναι καινούρια άσφαλτος, τόσο καλή που αναρωτιώμουν αν βρίσκομαι όντως στην Ελλάδα...
...είναι μεγαλούτσικη διαδρομή με φαρδύ σχετικά δρόμο και συνάντησα μόνο μια Alfa 33... ο Λειβαδίτης πάνω ήταν σαν το Silent Hill... μεσοβδόμαδα και κατά τις 1:00μμ όλα αυτά...
...κρίμα που δεν είχα αλόγατα να την απολαύσω full.

Τη συστήνω ανεπιφύλακτα!!!

ROVAKIS
09-08-09, 21:16
:okk: Δοκίμασε την επόμενη φορά να επιστρέψεις κάνοντας τον κύκλο της Ζήρειας (Απο Φενεό πρός Τρίκαλα και μετά Ξυλόκαστρο) οποσδήποτε στάση στη Λίμνη Δόξας και στο μοναστήρι του Αι Γιώργη.Φαγητό στο χωριό Ρίζα (λίγο πριν βγείς Ξυλόκαστρο) στην πλατεία του χωριού (ρώτα για τον Κλαδούχο) καταπληκτική ταβέρνα - ψησταριά μέσα στην ρεματιά (να δοκιμάσεις οπωσδήποτε γκιούλμπασι).

Πολύ καλή διαδρομή και στην συνέχεια της προς Κλειτορία είναι κάτι το
καταπληκκτικό και έχει και καινούρια άσφαλτο και έχει και καλή ορατότητα......

nasos
21-08-09, 10:12
"Πριν 15 μερες ημουν στο οδικο δικαστηριο El Strofiliko στην Β.Ευβοια.

Βρισκομουν στην περιοχη του Παγωντα με την συζυγο στον συνηθη μονολογο (ειχες πει δεν θα τρεχεις στις στροφες,μην κανεις προσπερασεις στα φρενα,αστους να παμε ηρεμα κλπ) & το μυαλο μου στο επομενο Pipi-stop..ωπου μια τριαδα βρισκεται εμπρος μου..

Μπροστα evo 7αρι,κενο..μετα 350Ζ με μια μπλε Aλφα 147GTA με πινακιδες Αθηνας κολλητα του.
Δεν ειχα ιδιαιτερη ορεξη για κυνηγι,η συζυγος ξαναρχισε τα ιδια,σε λιγο επρεπε να σταματησω..ολα θα κυλουσαν ηρεμα ωσπου μια σκεψη ταραξε την ηρεμια μου: "σιγουρα θα συμπαθει τον Λαλακη,την φεραρι & τους κοκκινους"
Εεε..αυτο παραπαει.. ..νεταρισμα τις ζωνες,κατεβασμα & ορμησα πισω τους ενω στο μυαλο μου ηδη χαραζα την στρατηγικη:

α) Εν αργουσα ο Αλφα θα περναγε τον (αργο & ηρεμο) 350Ζ & εαν περνουσε καπακι τον EVO ημουν σε δεινη θεση
β) Επρεπε να περασω τους δυο με την μια & γρηγορα μετα τον Βολβο ωστε να μην του δωσω αμεσα περιθωρια
γ) Οτι ηταν να γινει επρεπε να το κανω συντομα μιας & μετα μεσολαβουσε ευθεια & ο EVO & η Αλφα θα με εφταναν

Κανω μια αναγνωριστικη κινηση & ο Αλφα δειχνει οτι εχει ορεξη & κανει λιγο αριστερα κλεινωντας την πορτα..ξαναδοκιμαζω & ο Αλφα ξανα υπερασπιζεται την γραμμη του πιο νευρικα.
Το μυαλο μου στο να μην κλεισει το κενο αναμεσα στον EVO & τον 350Z & τα ματια μου στα πισω λαμπακια του στοπ του & στην αναζητηση της καταλληλης στροφης.

Τον αφηνω να ηρεμησει για να ξεγελαστει & σε μια αριστερη λιγο ανοιχτη στροφη ερχεται η Νεμεσις..
Ο Dimi Fylaktonen (η Ευβοικη εκδοσ η του Kimi) με μια βουτια ομοια με το Stuka του H.Rudell τον περνα αιφνιδιαζοντας τον στα φρενα !

Σαν Ασημενιο Βελος περναω διπλα του,το κορμι μου δεχεται τα αρνητικα g & οι δισκοι πυρωνουν καθως μπαινω μπροστα & απο τους δυο εντεχνως στο κενο..η αγωνια στο κατακορυφο να μου βγει η στρατηγικη & παλι σε αριστερη πιο κλειστη ομως το Βολβο εγινε το νεο θυμα μου.
Ο τυπος ηταν χοντρος,με το μισο χερι εξω & υφος λες & οδηγουσε πομπη.
Νομιζε οτι με τον ογκο του ηταν ο κυριαρχος & σαν μουλαρι πηγαινε κατα μεσης & μου εκοβε την φορα επιτηδες.Τον ενοχλησε που τον περασα ετσι τολμηρα & αρχισε να μου κορναρει ομως που καιρο για τετοια;

Το ποδι συνθλιβει το πεταλ του γκαζιου,τα λαστιχα στριγγλιζουν καθως στο επομενο εσακι κερδιζω πολυτιμα μετρα.Ο Αλφα σιγουρα θα αντεπιτεθει σκεφτηκα & διχως δισταγμο κοκκινησα την τριτη & εβαλα τεταρτη για την ευθεια που φανηκε εμπρος μου.
Μια ματια στον καθρεφτη & μετα μπροστα..στην μεση της ευθειας βλεπω ενα κοκκινο αμαξι πιο αργο..τι συμπτωση (!) κοκκινη Alfa 156GTA με συνοδηγο.
Ο ανθρωπος δεν ειχε καμια διαθεση απλα εκανε το ταξιδι του γιατι με το που περασα διπλα κοιταξα τον καθρεφτη & δεν ειδα καμια κινηση απο αυτον.

Χωρις ελεος τα φρενα στο τελος της ευθειας,γερακισιες βουτιες στις μετεπειτα στροφες,ξεμακραινω συνεχως απο τους αντιπαλους & με πιανει η λυσσα.."Αχχ ετσι θα παω ως το τελος"..ωσπου η γκρινια της συζυγου με επαναφερει στην πραγματικοτητα..αν ημουνα μονος..γαμωτο !
Αναγκαστικα κανω δεξια για Pipi-stop & μολις βγαινω σε λιγο βλεπω τον EVO & κολλητα πισω του την μπλε Aλφα..παιδια με υποτιμησατε & αργησατε ειπα μεσα μου καθως δοκιμασα αργα-αργα το γλυκο τσαι της Νικης.

Ο Dimi Fylaktonen με ταλεντο,τεχνη & εξυπνη στρατηγικη πηρε αλλη μια περηφανη"

thodpaz
21-08-09, 15:04
:okk::ilove:

spiderman
21-08-09, 15:11
α ρε Ντιμι...α ρε Ντιμι...

kyan
21-08-09, 15:32
We miss you! :love:

Babis147
21-08-09, 16:06
Ανάβαση Κύμης :drive: Ανεβοκατέβηκα 2 φορές σήμερα. Δεν είχα ξαναπάει. Μόνο κ μόνο τα λάστιχα στις άκρες του δρόμου κ το αυτοκόλητο "Κ6" σε μια στροφή, σε φτιάχνουν... Δυστυχώς είχε ψιλοκίνηση αλλά στο 2ο κατέβα, είχα κ πελάτη golf 1.6 (το) fsi (κ δεν κρυώνει)

breraromeos
23-08-09, 19:42
Πηγαινετε Ηγουμενιτσα -Αλεξανδρουπολη.6 ωρες απιστευτος δρομος,απιστευτα τοπια και οδηγικη ευχαριστηση στα ανοιχτα στροφιλικια

faCe
24-08-09, 21:14
Ο νέος Κισσός-Χάνια....Τέλος...Δρόμος αμαρτία μέσα στο δάσος με καλή ορατότητα, άψογες κλίσεις και κάτι χασιματαααα...

παπαπαπαπαπαπα

spiderman
25-08-09, 14:38
Ο νέος Κισσός-Χάνια....Τέλος...Δρόμος αμαρτία μέσα στο δάσος με καλή ορατότητα, άψογες κλίσεις και κάτι χασιματαααα...

παπαπαπαπαπαπα

συμφωνω απολυτα. καλη χαραξη, τελειο οδοστρωμα, φαρδυς δρομος και καλη ορατοτητα και ιδιως η καταβαση περνει να γεμισεις σιγουρα 3ες στα πολλα, ισως και ψηλες τεταρτες. φρενα πολλα, μερικες μυστηριες γραμμες σε καποιες στροφες, γενικα πολυ καλος.
δροσια (για τους τουρμπισιους) και πολυ καλο τοπιο, μεσα στα δεντρα.

AlfistiMiTo
28-09-09, 12:59
Εγω μπορω να παραθεσω μια πολυ ωραια διαδρομη στην Ηπειρο την οποια και συνιστω ανεπιφυλακτα...!
Ξεκινοντας απο Γιαννενα πηγαινοντας προς Ζαγοροχωρια...! Οι διαδρομη ειναι μαγευτικη... Μεσα στα δεντρα με δρομο ιδανικο για να οδηγησουμε τις κουκλες μας...! Στροφες αρκετες αλλα ωραιες και σχετικα γρηγορες, με αρκετα S και φοβερα τοπια...! Μετα σταση εξω απο ενα απο τα γραφικα χωριουδακια με τις χαραδρες που εχουν βαθος καποιες εκατονταδες μετρα και φυσικα σταση για την παραδοσιακη ζυμαροπιτα. Καλοι δρομοι με αρκετα καλη ποιοτητα οδοστρωματος και κυριως γραφικα τοπια!!!!
Οποτε βρισκω ευκαιρια ειναι ενας τροπος να ξεφυγω απο την καθημερινοτητα και να ηρεμησω, κυριως βεβαια να οδηγησω την μικρη μου!!!

grgtq21
05-10-09, 19:04
Ειδική Διαδρομή:

Από Γαστούνη τραβάς το δρόμο για Λουτρά Κυλλήνης: Γαστούνη, Βαρθολομιό, Βρανάς, Λυγιά, Λουτρά Κυλλήνης, στρίβεις λίγο πριν για Κάστρο Χλεμούτσι, και μετά διαλέγεις κατηφόρες: είτε για Κυλλήνη, είτε για Νιοχώρι, απ' όπου συνεχίζεις για Δήμητρα, Καρδιακαύτι, Καβάσιλα, ή για Μάχου, Βαρθολομιό.

Τις πήγα 2 φορές (μία με αδερφή, μία με τα άλλα δύο αδέρφια - ο ένας btw έχει MX-5 και είχαμε βρομίσει από το χ*σιμο που είχε ρίξει!!!).

Γλιστερός δρόμος, μούρες, πλαγιολισθήσεις, ανηφόρες, κατηφόρες, αρκετές ευθείες, απ' όλα... Το μόνο άσχημο είναι ότι δεν έχεις ορατότητα σε αρκετά σημεία... Αλλά ειδικά το χειμώνα που δεν έχει τουρίστες και ντόπιους να τρέχουν στις παραλίες, είσαι σχεδόν μόνος :metalo:

Vittorio
12-10-09, 22:02
Από Καρύταινα Γορτυνίας προς Ανδρίτσαινα Ηλείας: 42 χλμ. με όλων των ειδών τις στροφές, κλειστές, φουρκέτες, ανοιχτές καμπές, ανηφορικές, κατηφορικές, με ή χωρίς ορατότητα και μικρές - μεσαίες ευθείες.:rally:
Σε ορισμένα σημεία, η χάραξη περνάει ανάμεσα στις χαράδρες των βουνών, οπότε προσφέρει τέλειο αντίλαλο σε όποιον θέλει να ακούσει τη μηχανή ... :twisted:

Δρόμος μέσα στην ορεινή αρκαδική φύση, χρώματα, βουνά, ποτάμια (ο Αλφειός κυλάει δίπλα στο δρόμο, για λίγα χλμ.), το κάστρο της Καρύταινας στην κορφή του λόφου να φαίνεται από χιλιόμετρα μακριά (ιδιαίτερα εντυπωσιακό τη νύχτα, διότι φωταγωγείται), άπλετη θέα προς παντού και γκρεμοί που τους κοιτάζεις από ψηλά και ζαλίζεσαι ... ή, αν προτιμάς, κατεβάζεις παράθυρο και ρυθμούς και, απλά, γεμίζεις τα ρουθούνια σου με βουνίσιο αέρα.

Μικρά χωριουδάκια, ξεχασμένα από το χρόνο και τις ανέσεις του σήμερα, όπου μπορείς να καθίσεις και να ξεκουραστείς, κυριολεκτικά στη μέση του πουθενά.

Η καλύτερη εποχή; Μέσα φθινοπώρου (όπως τώρα) ή αρχές της άνοιξης.
Προσοχή σε ορισμένα σημεία (διάβρωση του οδοστρώματος) και, κυρίως, στα άγρια ζώα (βουνό γαρ ...) που μπορεί να βρεις στο δρόμο σου, εντελώς ξαφνικά.

Jean Baphist
12-10-09, 22:07
Από Καρύταινα Γορτυνίας προς Ανδρίτσαινα Ηλείας: 42 χλμ. με όλων των ειδών τις στροφές, κλειστές, φουρκέτες, ανοιχτές καμπές, ανηφορικές, κατηφορικές, με ή χωρίς ορατότητα και μικρές - μεσαίες ευθείες.:rally:
Σε ορισμένα σημεία, η χάραξη περνάει ανάμεσα στις χαράδρες των βουνών, οπότε προσφέρει τέλειο αντίλαλο σε όποιον θέλει να ακούσει τη μηχανή ... :twisted:

Δρόμος μέσα στην ορεινή αρκαδική φύση, χρώματα, βουνά, ποτάμια (ο Αλφειός κυλάει δίπλα στο δρόμο, για λίγα χλμ.), το κάστρο της Καρύταινας στην κορφή του λόφου να φαίνεται από χιλιόμετρα μακριά (ιδιαίτερα εντυπωσιακό τη νύχτα, διότι φωταγωγείται), άπλετη θέα προς παντού και γκρεμοί που τους κοιτάζεις από ψηλά και ζαλίζεσαι ... ή, αν προτιμάς, κατεβάζεις παράθυρο και ρυθμούς και, απλά, γεμίζεις τα ρουθούνια σου με βουνίσιο αέρα.

Μικρά χωριουδάκια, ξεχασμένα από το χρόνο και τις ανέσεις του σήμερα, όπου μπορείς να καθίσεις και να ξεκουραστείς, κυριολεκτικά στη μέση του πουθενά.

Η καλύτερη εποχή; Μέσα φθινοπώρου (όπως τώρα) ή αρχές της άνοιξης.
Προσοχή σε ορισμένα σημεία (διάβρωση του οδοστρώματος) και, κυρίως, στα άγρια ζώα (βουνό γαρ ...) που μπορεί να βρεις στο δρόμο σου, εντελώς ξαφνικά.

+1 αλλα για βολτα.....

βελημαχι mode one

Vampire Alfisti
14-10-09, 15:57
ρε παιδια στην διαφημιση της ΑΡ που δειχνει την 159 να ειναι σε κατι κατηφορικες γεφυρες κλπ. που ειναι?

Vittorio
14-10-09, 16:02
Νορβηγία, σύμφωνα με το βίντεο.

ngk
14-10-09, 16:02
ρε παιδια στην διαφημιση της ΑΡ που δειχνει την 159 να ειναι σε κατι κατηφορικες γεφυρες κλπ. που ειναι?

Αν δεν κάνω λάθος είναι στην Νορβηγία.

Vampire Alfisti
16-10-09, 20:23
εχει παει κανενας?πρεπει να ειναι τελεια...

Makinen
19-10-09, 10:11
Τώρα που έρχονται τα Turbo...
να κανονίσουμε Alfisti.gr excurion in Norway!

echelon146
19-10-09, 11:05
δεν ξερω αν το ξερετε αλλα ριχτε μια ματια εδω

http://www.viamichelin.com/viamichelin/int/tpl/hme/MaHomePage.htm

Fantasma
04-11-09, 17:16
Καλες οι διαδρομές που λέτε, αλλά συνεχίζω να προτιμώ την διαδρομή προς Αη-Γίαννη Ρώσσο και χολομώντα:tongue:

Jean Baphist
04-11-09, 17:17
Καλες οι διαδρομές που λέτε, αλλά συνεχίζω να προτιμώ την διαδρομή προς Αη-Γίαννη Ρώσσο και χολομώντα:tongue:

σωστος, αλλα μετο πικασο?:eek::tease:

Fantasma
04-11-09, 17:31
Γιατί όχι??? η οδηγικη απολαυση εχει να κανει με την ομορφια της διαδρομης και μονο...

George T.
05-11-09, 11:06

μ'αρεσει ακομα και με toyota φορτηγακι η και fordακι κλειστο μικρο....της δουλειας!
με την Αλφα ομως ειναι παραδεισος!

Vittorio
05-11-09, 12:26
Από Χαλκίδα προς Χιλιαδού Ευβοίας, μέσω Στενής, όρους Δίρφυ και Στροπώνων.
Διαδρομή μέσα στο πεύκο και το έλατο, μαγευτική θέα σε όλο τον Ευβοϊκό και το Αιγαίο, μυρωδιές από όλη τη φύση και ... ένας δρόμος με δεκάδες κλειστές φουρκέτες, ανηφορικές και κατηφορικές για πολύ δυνατά "χέρια" και καλά στημένα αυτοκίνητα.

Επιβάλλεται οπωσδήποτε μία (τουλάχιστον) στάση στον αυχένα της Δίρφυς, για να θαυμάσει κανείς το τοπίο.

Η πλήρης αποζημίωση όμως έρχεται όταν φτάσει κανείς στην παραλία της Χιλιαδούς: Το απέραντο πρασινογάλαζο Αιγαίο χτυπάει τη μεγάλη αμμουδιά με τόσο βαθύ και υπόκωφο ήχο, που σου εντυπώνεται για πάντα. Δεν είχα ξανακούσει ποτέ προηγουμένως θάλασσα να βγάζει τέτοιο ήχο.

Προσοχή σε 2 πράγματα: Τυχόν κατολισθήσεις και τον καιρό, που δεν αστειεύεται σε τέτοια ύψη. Έκανα τη διαδρομή φέτος τον Αύγουστο. Ξεκίνησα με 38 βαθμούς από Αθήνα και πάνω στη Δίρφυ το θερμόμετρο έδειχνε 19 ... :omg::omg:

Μέγας Ανατολικός
05-11-09, 13:00
Διαδρομή μέσα στο πεύκο και το έλατο, μαγευτική θέα σε όλο τον Ευβοϊκό και το Αιγαίο, μυρωδιές από όλη τη φύση και ... ένας δρόμος με δεκάδες κλειστές φουρκέτες, ανηφορικές και κατηφορικές για πολύ δυνατά "χέρια" και καλά στημένα αυτοκίνητα.

Επιβάλλεται οπωσδήποτε μία (τουλάχιστον) στάση στον αυχένα της Δίρφυς, για να θαυμάσει κανείς το τοπίο.

Η πλήρης αποζημίωση όμως έρχεται όταν φτάσει κανείς στην παραλία της Χιλιαδούς: Το απέραντο πρασινογάλαζο Αιγαίο χτυπάει τη μεγάλη αμμουδιά με τόσο βαθύ και υπόκωφο ήχο, που σου εντυπώνεται για πάντα. Δεν είχα ξανακούσει ποτέ προηγουμένως θάλασσα να βγάζει τέτοιο ήχο.

Προσοχή σε 2 πράγματα: Τυχόν κατολισθήσεις και τον καιρό, που δεν αστειεύεται σε τέτοια ύψη. Έκανα τη διαδρομή φέτος τον Αύγουστο. Ξεκίνησα με 38 βαθμούς από Αθήνα και πάνω στη Δίρφυ το θερμόμετρο έδειχνε 19 ... :omg::omg:

Καταπληκτική διαδρομή!:okk:

JIM_MAR
05-11-09, 13:15

Επίσης προσοχή στις κακοτοπιές (λακούβες, λαγούμια, κρατήρες, κομμάτια χωματόδρομου) που δημιουργήθηκαν μετα τις πρόσφατες πλυμήρες εκεί προς Στρόπωνες, Μετόχι!
Υπάρχει και μια φοβερή διαδρομή από Μετόχι προς Κύμη, αλλά δεν ξέρω αν θα το τολμούσα με την (χαμηλωμένη) Αλφα μου! Με το Βιτάρα του φάδερ όμως....

JIM_MAR
05-11-09, 13:21
μ'αρεσει ακομα και με toyota φορτηγακι η και fordακι κλειστο μικρο....της δουλειας!
με την Αλφα ομως ειναι παραδεισος!
Θεϊκή διαδρομή με ό,τι και να την κάνεις! Πιστεύω ότι είναι ίσως η καλύτερη διαδρομή στην Ευβοια και το μεγαλύτερο συνεχόμενο στροφιλίκι που μάλιστα βολεύει πάρα πολύ όλες τις Αλφα, αν και πιστεύω πως ένα Ραλύ, με οδηγό γνώστη μπορεί να κάνει παπαδες και δύσκολά μπορεί να απειληθεί από άλλο όχημα λόγω των μικρών ευθειών!

Fantasma
05-11-09, 14:07
Θεϊκή διαδρομή με ό,τι και να την κάνεις! Πιστεύω ότι είναι ίσως η καλύτερη διαδρομή στην Ευβοια και το μεγαλύτερο συνεχόμενο στροφιλίκι που μάλιστα βολεύει πάρα πολύ όλες τις Αλφα, αν και πιστεύω πως ένα Ραλύ, με οδηγό γνώστη μπορεί να κάνει παπαδες και δύσκολά μπορεί να απειληθεί από άλλο όχημα λόγω των μικρών ευθειών!
Και που να την κανεις με μηχανη...:twisted:

George T.
05-11-09, 17:44
κατι σε μοταρντ για τα στροφιλικια!!!
πολλες φορες τυχαινει ομως γρηγοροι μηχανοβιοι να καθυστερουν γρηγορα αυτοκινητα...στις κλειστες στροφες παντα...

Vagelis_tj
07-12-09, 18:35
Αγαπημένος δρόμος, Γιάννενα - Φιλιππιάδα. Όλος ο δρόμος με όμορφες ανηφορικές και κατηφορικές στροφές (edit: με της κατάλληλες ευθείες να υποτάξεις τα υποψήφια θύματα σου), ανάμεσα στα βουνά και το απίστευτο πράσινο ενώ δίπλα σου εναλλάσσονται ο ποταμός με τα πλατάνια. Πολύ ωραία διαδρομή, αλλά είναι η αγαπημένη μου κυρίως γιατί όταν βλέπω τα πρώτα πλατάνια, ανεβαίνοντας από Αθήνα, ξέρω πως είμαι πλέον "σπίτι μου" :). (σ.σ. μεγάλωσα στα Γιάννενα με εξοχικό στην Πρέβεζα, οπότε η εικόνα έχει αποτυπωθεί).

MAFIA
07-12-09, 19:20
την εκανα αυτην την διαδρομη επι 3 χρονια οταν πηγαινα για δουλεια...
ειναι πολυ ωραια διαδρομη,με πλατανια και τον λουρο ποταμο διπλα!
πραγματικα υπεροχη!!

spartalord
07-12-09, 19:24
σπαρτη- καλαματα πανω-κατω!!!!!!! και ενα τεποζιτο γεματο για πλακα!!!!! και αμα εχει βρεξει και 2-3 μερες πιο νωρις και εχει καθαρισει ο δρομος .....:rally:

MAFIA
07-12-09, 19:26
σπαρτη- καλαματα πανω-κατω!!!!!!! και ενα τεποζιτο γεματο για πλακα!!!!! και αμα εχει βρεξει και 2-3 μερες πιο νωρις και εχει καθαρισει ο δρομος .....:rally:
απο τον ταυγετο εννοεις ε?
πραγματι αν και στενος αυτα τα φυσικα τουνελ που εχουν δημιουργηθει ειναι απιστευτα!!

ROVAKIS
08-12-09, 00:37
Μπράλος-Γραβιά-Πυρά Ηρακλέους-Παύλαινη.:cool:

AlfistiMiTo
08-12-09, 14:26
Αγαπημένος δρόμος, Γιάννενα - Φιλιππιάδα. Όλος ο δρόμος με όμορφες ανηφορικές και κατηφορικές στροφές (edit: με της κατάλληλες ευθείες να υποτάξεις τα υποψήφια θύματα σου), ανάμεσα στα βουνά και το απίστευτο πράσινο ενώ δίπλα σου εναλλάσσονται ο ποταμός με τα πλατάνια. Πολύ ωραία διαδρομή, αλλά είναι η αγαπημένη μου κυρίως γιατί όταν βλέπω τα πρώτα πλατάνια, ανεβαίνοντας από Αθήνα, ξέρω πως είμαι πλέον "σπίτι μου" :). (σ.σ. μεγάλωσα στα Γιάννενα με εξοχικό στην Πρέβεζα, οπότε η εικόνα έχει αποτυπωθεί).

:okk::okk::okk:

giannis_33_16v
08-12-09, 14:41
Παιδες δεν ξερω αν εχει παει κανεις για μου πει την γνωμη του...Λιγο μετα τα Γρεβενα!Αναβαση στους Φιλιπεους,εκει που γινεται καθε χρονο η μανιταρογιορτη,στα χιονοδρομικα!!Ω ρε μανα μ...Ακομα "κλαιω"...30 λεπτα δρομος γεματος πεταλα φουρκετες και εσακια υπερπαραγωγη με φοβερες κλισεις!!!Να στριβεις και να βλεπεις τον γκρεμο διπλα σου!!Τρελααα!!Καλυτερα και απο πιστα,και με πολλα σημεια του δρομου να χουν φοβερη προσφηση...Και φυσικα για να μη ξεχνιομαστε ειχε ως συνηθως ΠΟΛΛΑ εκλησακια...Γι αυτο οτι κανουμε παντα με προσοχη και μες τα πλαισια των οριων μας και του αυτοκινητου μας...:okk:

Brouslee
08-12-09, 14:51
Αναβαση πανω απο τον Αγιο Νικολαο Ναουσης προς χιονοδρομικο Σελιο,το καινουριο κομματι.Ειδικη Μαλακασας απο την εξοδο Ε.Ο προς ωρωπο.Διαδρομη προς Αη Γιαννη Ρωσσο,μερικες αποτις αγαπημενες...

Οπως και αναβαση στο Καιμακ απο την πλευρα του Αγρα...

alfetta
08-12-09, 15:15
...μια στροφή, ένα εσάκι...
αρκεί!

Fantasma
08-12-09, 20:53
...μια στροφή, ένα εσάκι...
αρκεί!
Συμφωνώ μαζί σου

Biscione
09-12-09, 12:26
Οπως και αναβαση στο Καιμακ απο την πλευρα του Αγρα...
που να δεις και συνεχεια για Αμυνταιο τι γινεται ...

MAFIA
16-02-10, 00:48
ανεβαινοντας στα Βαρδουσια ορη απο Ιτεα και απο κατω ο Μορνος!!!

156 JTS
16-02-10, 00:59
Αγ. Μερκούρης από Μαλακάσα μέχρι κάτω!!

boxer145
23-02-10, 18:47
Καρπενήσι-Αγρίνιο....

spartalord
23-02-10, 18:49
πρεπει να το εχω ξαναγραψει...δεν θυμαμε..... τριπολη-ναυπλιο-τριπολη απο τον παλιο δρομο!!!!!!! και στα πισω να βλεπεις να κατηφοριζουν ιστορικα αυτοκινητα απο καποιο club..... :love::love:

Hellenicsun
24-02-10, 17:16
ανεβαινοντας στα Βαρδουσια ορη απο Ιτεα και απο κατω ο Μορνος!!!

Σε στυλ Solberg!:metalo:

ALFA uber alles
25-02-10, 13:17
Καρπενήσι-Αγρίνιο....

poooly kali!
me anixta para8yria!:love:

nasos
28-02-10, 08:12
ελασσονα-κατερινη.

super_antonio
28-02-10, 20:13
Νασο, απο Αγ. Δημητριο ?

alxjunior
28-02-10, 20:22
Ολοι οι δρομοι με τη ΜιΤο μου, χωρις συνοδηγο και το best of των police να ακουγετε λιγο πιο χαμηλα απο τη μηχανη...

nasos
28-02-10, 21:32
Νασο, απο Αγ. Δημητριο ?
θα σε γελασω.δεν θυμαμαι.τον περασα με το φοκους οπως γυρνουσα απο πλαστηρα.
ηταν γυρω στα 100χλμ,περασα 2-3 χωρια με ελαχιστο κοσμο(κτηνοτροφικα),κ ενα πριν την κατερινη γεματο ταβερνες.
σφιχτο στροφιλικι αλλα οχι για δυνατα αμαξια.μεχρι 150 αλογα.
εψησα 2 μηχανοβιους κ με την πρωτη ευκαιρια θα παω με την ντουκ.
το πετρελαιο οδηγουσα κ σκεφτομουν γραμμες για το ντουκι.
ασε το φοβερο τοπιο.:metalo:

super_antonio
01-03-10, 11:13
θα σε γελασω.δεν θυμαμαι.τον περασα με το φοκους οπως γυρνουσα απο πλαστηρα.
ηταν γυρω στα 100χλμ,περασα 2-3 χωρια με ελαχιστο κοσμο(κτηνοτροφικα),κ ενα πριν την κατερινη γεματο ταβερνες.
σφιχτο στροφιλικι αλλα οχι για δυνατα αμαξια.μεχρι 150 αλογα.
εψησα 2 μηχανοβιους κ με την πρωτη ευκαιρια θα παω με την ντουκ.
το πετρελαιο οδηγουσα κ σκεφτομουν γραμμες για το ντουκι.
ασε το φοβερο τοπιο.:metalo:
+1 (μαλλον για την ιδια διαδρομη λεμε)

Jean Baphist
13-04-10, 17:46
Μέτα την αναχώρηση μου απο τις Σερρες είπα να πεταχτώ μέχρι τον υδροβιοτοπο της Λιμνης Κερκινης.
Ξεκινω λοιπόν και όσο πέρναγε η ώρα όλο και πιο συχνά εμφανιζόντουσαν ταμπέλες για Βουλγαρια και Σκόπια.
Μέσα στην τύχη που είχα να απολαύσω αυτη την μοναδικη διαδρομή κάπου κοντα στην Ηρακλεια-Πετριτσι, οι ενναλλαγές του πράσσινου, κίτρινου-μωβ σε πολλές αποχρώσεις με ατέλειωτες ευθειες και μοναδικες στροφες ζωγραφισαν στα χειλη μου ενα μοναδικο χαμογελο...πελαργοι πετούσαν ανα διαστηματα και τάιζαν τα μικρα πάνω στους στύλους της ΔΕΗ οπου ειχαν σχηματισει φωλιες...τα συναισθηματα μοναδικα...τα παραθυρα κατεβασμενα ολα κατω, ακουγοντας τον ηχο του ts..
ολα αυτα έχοντας την εντύπωση οτι ειμαι το μοναδικο αυτοκινητο στη Γη...(εκτος απο 3-4 φορες που με προσπερασαν κατι βουλγαρικα vans κομματια)...

Τελευταια στιγμή βλέπτω την ταμπέλα να κάνω δεξιά προς τη Λιμνη....στα 200 μετρα πλησιαζω και δυστυχως επρεπε να διασχισω τις πολυ υψηλες ράγες του τρενου για να παω απέναντι...πραγμα αδιανοητο γιατι θα εβρισκαν οι τραβερσες σίγουρα :(

μεσα στην λύπη μου ειπα να παω στην Θεσσαλονικη όχι απο τον ίδιο δρόμο, αλλα από αυτον που περνάει κοντα από Κιλκίς...

το τοπίο ακόμα καλύτερο...ευχομαι να ξανακάνω αυτη την μοναδικη διαδρομη παρέα με άλλους! (και χωρις να έχω διαρροη λαδιών!)

neck
13-04-10, 18:06
Για όσους κατέχουν...Διαδρομή από Χανιά,προς Ελαφονήσι-Παλαιόχωρα,μέσω Κισσάμου...Διαδρομή από Ρέθυμνο,προς Χώρα Σφακίων-Φραγκοκάστελο,μέσω Βρυσσών...Διαδρομή από Άγιο Νικόλαο,προς Πλάκα-χωριά Βορείου Μιραμπέλλου,μέσω Ελούντας...:love:Και στην...Ελλάδα(!!),διαδρομή από Καστοριά-Πρέσπες... :):)

MAFIA
13-04-10, 18:10
Για όσους κατέχουν...Διαδρομή από Χανιά,προς Ελαφονήσι,μέσω Κισσάμου...Διαδρομή από Ρέθυμνο,προς Χώρα Σφακίων,μέσω Βρυσσών...Διαδρομή από Άγιο Νικόλαο,προς Πλάκα-χωριά Βορείου Μιραμπέλλου,μέσω Ελούντας...:love:Και στην...Ελλάδα(!!),διαδρομή από Καστοριά-Πρέσπες... :):)
:dizzy:
ολα τα παραπανω που ανεφερες απο Ελλαδα δεν ηταν?

δυστηχως Κρητη καθε μηνα βρισκομαι αλλα δεν προλαβαινω να απολαυσω τετοιες διαδρομες...:(

neck
13-04-10, 18:13
:dizzy:
ολα τα παραπανω που ανεφερες απο Ελλαδα δεν ηταν?

Όχι!!Ήταν Κ-Ρ-Η-Τ-Η!!!! :P:lol::P

MAFIA
13-04-10, 18:16
καλα οταν θα κατεβω Κρητη θα μου το αναλυσεις....αν εισαι και εσυ....

Jean Baphist
13-04-10, 23:06
Για όσους κατέχουν...Διαδρομή από Χανιά,προς Ελαφονήσι-Παλαιόχωρα,μέσω Κισσάμου...Διαδρομή από Ρέθυμνο,προς Χώρα Σφακίων-Φραγκοκάστελο,μέσω Βρυσσών...Διαδρομή από Άγιο Νικόλαο,προς Πλάκα-χωριά Βορείου Μιραμπέλλου,μέσω Ελούντας...:love:Και στην...Ελλάδα(!!),διαδρομή από Καστοριά-Πρέσπες... :):)

προπερσυ τα ιδια εγραφα:P:cool:
επισης θερισο!

stratous156
13-04-10, 23:10
Για όσους κατέχουν...Διαδρομή από Χανιά,προς Ελαφονήσι-Παλαιόχωρα,μέσω Κισσάμου...Διαδρομή από Ρέθυμνο,προς Χώρα Σφακίων-Φραγκοκάστελο,μέσω Βρυσσών...Διαδρομή από Άγιο Νικόλαο,προς Πλάκα-χωριά Βορείου Μιραμπέλλου,μέσω Ελούντας...:love:
αχχχχ Κρήτη :love::love::love::love::love::love:

MiCHeLaNGeLo
14-04-10, 08:37
Μαλλον ειμαι απαραδεκτος ... να εχω μεγαλωσει στο νησι κ να μην εχω γνωρισει ακομη καθε γωνια του!!! Απο το καλοκαιρι κατεβαινω κατω κ αρχιζω την οδηγηση!!! χεχε!

zaxarias
14-04-10, 09:38
Μαλλον ειμαι απαραδεκτος ... να εχω μεγαλωσει στο νησι κ να μην εχω γνωρισει ακομη καθε γωνια του!!! Απο το καλοκαιρι κατεβαινω κατω κ αρχιζω την οδηγηση!!! χεχε!

:spank:

Πέρα από την πλάκα με κάνατε να αναπολώ τα καλοκαίρια μου στη πατρίδα. Για το Καστοριά - Πρέσπες είχα την τύχη να δω παγωμένη την λίμνη της Καστοριάς αλλά και τη μικρή Πρέσπα. Μαγεία.

ERIKGS
14-04-10, 11:44
Πέρα από την πλάκα με κάνατε να αναπολώ τα καλοκαίρια μου στη πατρίδα. Για το Καστοριά - Πρέσπες είχα την τύχη να δω παγωμένη την λίμνη της Καστοριάς αλλά και τη μικρή Πρέσπα. Μαγεία.

Απιστευτο τοπιο ειναι απο πρεσπα προς βιγλα και κατω φλωρινα.
Εχω παει ολες τις εποχες αλλα πιο πολυ μου αρεσε το φθινοπωρο.

Fantasma
17-04-10, 07:36
προπερσυ τα ιδια εγραφα:P:cool:
επισης θερισο!
και γω στα ελεγα αντιπροπερσι ρε αρχικαγκουρα....:P

Labros 33
29-04-10, 05:54
πολυ ωραία διαδρομή που απολαμβάνω στροφιλίκι είναι καπανδρίτι-κάλαμος...τον έχω μάθει απέξω τον δρόμο,γ όσους δεν τον γνωρίζουν πολυ επικίνδυνος!!!

BillyP_21
12-05-10, 13:36
την επόμενη εβδομάδα πάω Βάλια Κάλντα. Τι λέει η διαδρομή? Κάποιος που έχει πάει? Παλεύεται με την ΜιΤο μου ή θέλω οπωσδήποτε 4x4?

MAFIA
12-05-10, 16:39
την επόμενη εβδομάδα πάω Βάλια Κάλντα. Τι λέει η διαδρομή? Κάποιος που έχει πάει? Παλεύεται με την ΜιΤο μου ή θέλω οπωσδήποτε 4x4?
απο Γρεβενα μεχρι Βαλια Καλντα ειναι περιπου μιση ωρα δρομος...οχι ασχημος...μια χαρα δρομος ειναι!
μεσα στην Βλαια Καλντα θελει οπωσδηποτε τζιπακι!
αξιζει να νοικιασεις ενα και να πας!!!:okk:

BillyP_21
12-05-10, 16:43
απο Γρεβενα μεχρι Βαλια Καλντα ειναι περιπου μιση ωρα δρομος...οχι ασχημος...μια χαρα δρομος ειναι!
μεσα στην Βλαια Καλντα θελει οπωσδηποτε τζιπακι!
αξιζει να νοικιασεις ενα και να πας!!!:okk:

σε ευχαριστώ MAFIA. Όταν λές μια χαρά δρόμος εννοείς άσφαλτος ή χώμα? Μέσα στην Βάλια Κάλντα δέν παλεύεται ποδαράτο?

MAFIA
12-05-10, 16:45
σε ευχαριστώ MAFIA. Όταν λές μια χαρά δρόμος εννοείς άσφαλτος ή χώμα? Μέσα στην Βάλια Κάλντα δέν παλεύεται ποδαράτο?
ασφαλτος αλλα μετα για να μπεις στο δασος και να προχωρησεις θελει τζιπ η ποδαρατο....ποδαρατο αν ειστε αθλητικοι τυποι καντε το αλλα μην ξεχαντε και την επιστροφη!
αξιζει να πας...θα δεις και το υψηλοτερο χωριο πανω σε βουνο....δεν θυμαμαι το ονομα του....μια πλατεια ειναι και 3 ταβερνες:s5oeat:

BillyP_21
25-05-10, 13:54
εχθές γύρισα από Βάλια Κάλντα. Πάρα πολύ ωραίες διαδρομές μέσα στο πράσινο με στροφές:twisted:. Άνετα ξαναπηγαίνω

alex-4-
08-06-10, 14:58
Ξερει κανεις ποσα χιλιομετρα ειναι η διαδρομη θεσσαλονικη - Lago di garda? ή που μπορω να το βρω?:confused:

Varypodaros
08-06-10, 15:03
1543 xlm απο Brindisi -Ηγουμενιτσα.
googlearth

alex-4-
08-06-10, 20:56
grazie tante!:D

Vittorio
26-07-10, 17:40
Την τελευταία εβδομάδα έκανα 684 χλμ. από Αργαλαστή και Χόρτο μέχρι Τσαγκαράδα, Ζαγορά και Πουρί και από Μακρυνίτσα - Πορταριά - Χάνια μέχρι Μηλιές, Άγιο Ιωάννη και Μυλοπόταμο, σε όλη σχεδόν την ορεινή Μαγνησία (Πήλιο).

Μαγευτικοί σκιεροί δρόμοι, και ατελείωτη θέα στο Αιγαίο, ιδίως στον ορεινό άξονα Τσαγκαράδα - Ζαγορά, ιδανικοί για χαλαρωτική οδήγηση, με φουλ κατεβασμένα όλα τα παράθυρα, χαμηλή μουσική και καλή παρέα.

Ταυτόχρονα, άκρως επικίνδυνοι, ιδίως αυτή την εποχή του χρόνου, καθότι έχουν πολλές τυυφλές στροφές, πίσω από τις οποίες ελοχεύουν επίδοξοι οδηγοί αγώνων, οι οποίοι όχι μόνο τρέχουν σαν παλαβοί, αλλά και μπαίνουν τελείως στο αντίθετο ρεύμα, όπως παρ' ολίγον να διαπιστώσω, ο ίδιος, αρκετές φορές. Κυρίως με ντόπιες πινακίδες, ίσως επειδή νομίζουν ότι ξέρουν το δρόμο καλύτερα.

Προσοχή τα Σ/Κ, που έχει (πολλή) περισσότερη κίνηση.

ΥΓ: Το 207 (1.4) της συζύγου έκαψε μόνο 7.3 λτ./100 χλμ., μέση κατανάλωση, με μεγάλο φορτίο αποσκευών και συχνή χρήση Α/C.

super_antonio
31-07-10, 21:30
Την τελευταία εβδομάδα έκανα 684 χλμ. από Αργαλαστή και Χόρτο μέχρι Τσαγκαράδα, Ζαγορά και Πουρί και από Μακρυνίτσα - Πορταριά - Χάνια μέχρι Μηλιές, Άγιο Ιωάννη και Μυλοπόταμο, σε όλη σχεδόν την ορεινή Μαγνησία (Πήλιο).
.....................
.
:okk:
Τελεια ειναι σε ολο το Πηλιο..............

....................
Μαγευτικοί σκιεροί δρόμοι, και ατελείωτη θέα στο Αιγαίο, ιδίως στον ορεινό άξονα Τσαγκαράδα - Ζαγορά, ιδανικοί για χαλαρωτική οδήγηση, με φουλ κατεβασμένα όλα τα παράθυρα, χαμηλή μουσική και καλή παρέα.
....................
.
ε, δεν το λες αυτο........:twisted:

Vittorio
31-07-10, 23:30
Χαλαρωτική, χαλαρωτική Αντώνη.
Οι δρόμοι εκεί σε προσκαλούν για "τρέλες", αλλά νομίζω ότι τα γκάζια είναι για ημέρες που οι δρόμοι αυτοί είναι άδειοι.
Όπως κόντεψα να διαπιστώσω ο ίδιος ερχόμενος κυριολεκτικά "φάτσα" με ένα Insignia του οποίου ο ανεύθυνος οδηγός είχε μπει όλος μέσα στο δικό μου ρεύμα κυκλοφορίας [εμ βέβαια, πως να χωρέσει άνετα αμάξι με μήκος πάνω από 4,8 μέτρα σε τόσο στενούς δρόμους, όταν πηγαίνει σαν τρελό] με κίνηση, κινδυνεύεις πίσω από κάθε κλειστή στροφή, να έχεις "στενές επαφές 4ου τύπου" ... :lol:

[Και μετά σου λένε "κρατάνε τα νέα Όπελ, κρατάνε ...!" :down::down:]

Makinen
01-08-10, 16:31
Κάτσε, γιατί οσονούπω το ίδιο θα λένε κ για την νέα ...Giulia!! :lipssealed: :lol:

super_antonio
22-11-10, 09:59
Μια απο της αγαπημενες μου διαδρομες ειναι το κομματι απο το Λαυριο στο Σουνιο.
Στενη και κλειστη διαδρομη, γλυστερη και οποιο λαθος σε κανει να φλερταρεις με τοιχους και κολονες.
Επιτελους την στρωνουν με καινουρια ασφαλτο, εφυγαν τα ενοχλητικα σαμαρακια και οι καθετοι ταφροι.....
Παρολ'αυτα, το antispin αναβοσβηνε στιγμιαια (το εβλεπα με την ακρη του ματιου μου) σε καποιες κλειστες στροφες.
Βεβαια, μονο βραδυ περναω απο εκει, αφου τα λεωφορεια και φορτηγα που συναντας δεν ειναι και οτι καλυτερο.

alfageologist
22-11-10, 17:40
http://vimeo.com/16579840

spiderman
22-11-10, 19:29
για πειτε μια καλη οδηγικα διαδρομη, κοντα στα Βορεια προαστια?
οχι κατηφορικη, με κομματια μετρια-ανοιχτα γρηγορα, πατημενα, και φουρκετες (1-2 δεν χρειαζονται παραπανω).
κατα προτιμηση οχι πολυσυχναστη.
το ερχομενο ΣΚ, θα παω την κοκκινη για..to know us better. ηρθε η ωρα να αρχιζουμε να γνωριζομαστε.

Mitsos1
22-11-10, 19:50
.....Αναβαση Κατεχακη, νυχτα ή χαραματα για να ρυθμισετε τα μπαρομετρα σας και τα μιγματα..:twisted:
Για τον ιδιο σκοπο, αναβαση οδ. Αναστασεως, απο Παπαγου προς Αττικη οδο..:twisted::twisted:
Και στις δυο, ζοριζεται πολυ το εργκαλειο....αλλα οι ρυθμισεις που θα βρεις εκει, αξιζουν! Αφου καθαρισουμε εκει, υστερα παμε dyno! Σιγουρα δεν ειναι η διαδρομη του ονειρου και δυστυχως κραταει λιγα δευτερολεπτα!
Για προκληση (και ασκηση) παντως, μια πολυ ωραια διαδρομη ειναι η αναβαση απο Μαλακάσα για Αγ.Μερκουριο...να πηγαινεις γρηγορα ομως!

spiderman
22-11-10, 19:55
μπαρομετρα ρυθμισαμε στην ΕΟ, απο Κηφισσια προς Αγ. Στεφανο!
Μαλακασα προς Αγ. Μερκουριο, θα το γουγκλισω τωρα να το δω. γνωστη μου ακουγεται , λεω να παω..

super_antonio
22-11-10, 20:21
http://vimeo.com/16579840
Λαθος αυτοκινητο,
Λαθος θεση οδηγησης.
Οσοι εχουν γερμανικο, ετσι οδηγουν ?:confused:

ΥΓ το τραβαει ο οργανισμος σου ενα χειμερινο ΒΑΝακι.....:P:lol:

super_antonio
22-11-10, 20:23
μπαρομετρα ρυθμισαμε στην ΕΟ, απο Κηφισσια προς Αγ. Στεφανο!
Μαλακασα προς Αγ. Μερκουριο, θα το γουγκλισω τωρα να το δω. γνωστη μου ακουγεται , λεω να παω..
Κωστη, και απο Βαρυμπομπη προς Αγ. Μερκουριο.
Μετα τον Αγ.Μερκουριο κατηφοριζει μεχρι την Μαλακασα.
Προσοχη αυτες τις ημερες λογω υγρασιας.

Alfoholic
22-11-10, 22:37
Για πιο μεγάλες ταχύτητες και αρκετά πιο φαρδιές στροφές, το κομμάτι από Διόνυσο μέχρι Π.Πεντέλη (και αντίστροφα) ειδικά μετά τον Άγιο Πέτρο..:ilove: Είναι το γνωστό ''St. Peter's Pass''!!!

Alfoholic
22-11-10, 22:45
Για προκληση (και ασκηση) παντως, μια πολυ ωραια διαδρομη ειναι η αναβαση απο Μαλακάσα για Αγ.Μερκουριο...να πηγαινεις γρηγορα ομως!
Μα δεν είναι πολύ επικίνδυνα στο ανηφορικό κομμάτι? Πολύ στενός ο δρόμος (ίσα-ίσα δύο αμάξια και σε μερικά σημεία μόνο ένα) με τυφλές στροφές και γεμάτος φορτηγάκια-παππούδες-αγροτικά.. Μήπως παραείμαι φοβιτσιάρης?:confused:

billy24
22-11-10, 23:12
@Alfoholic μπα συνalfista κ εγω ετσι το βλεπω,χωρις να υποβαθμιζω τις οδηγηκες δεξιοτητες του φιλου που ειναι πιο τολμηρος.κ εγω αυτα τα σημεια τα περνω διακριτικα.
ωραιο σημειο για εμενα που απολαμβανω την οδηγηση,ειναι προς καμπο μερια,προς ελασσονα.οπου την βρισκει κανεις.

Τhanos_916
23-11-10, 01:16
spider, οταν πας βολο εχεις ορεξη και δεν εχει κινηση ο δρομος κανε το εξης,
/Βγες στην εξοδο των Αγ.Θεοδωρων και παρε ξανα την ειδοσο για την εθνικη απο το αντιθετο ρευμα με αυτο που ηρθες.
/Βγαλτης τον πατο.
/Βγες στην εξοδο της Πελασγιας και παρε ξανα την εθνικη στο ρευμα που ερχοσουν αρχικα.

μπορεις να κανεις το ιδιο οταν πας αθηνα απο βολο. Αντιστροφα βεβαια.
καντο δυο τρεις φορες....

στις ευθειες μετα απο τις εξοδους και απο τις δυο κατευθυνσεις μπορεις ευκολα να δεις και την τελικη σου.
σπανια εχει κινηση αυτο το κομματι και ποτε δεν εχω πετυχει αστυνομια εκτος απο ενα ρανταρ το καλοκαιρι στην ευθεια για βολο.

χρειαζομαι track day ε?

gsid
23-11-10, 10:24
Μα δεν είναι πολύ επικίνδυνα στο ανηφορικό κομμάτι? Πολύ στενός ο δρόμος (ίσα-ίσα δύο αμάξια και σε μερικά σημεία μόνο ένα) με τυφλές στροφές και γεμάτος φορτηγάκια-παππούδες-αγροτικά.. Μήπως παραείμαι φοβιτσιάρης?:confused:

Καθόλου... κι εγώ έκλασα μέντες σε αυτό το κομμάτι :redface:, αλλά είναι τρομερή διαδρομή για χαλαρή βόλτα γενικότερα και πολύ κοντά στην Αθήνα.

Για πιο μεγάλες ταχύτητες και αρκετά πιο φαρδιές στροφές, το κομμάτι από Διόνυσο μέχρι Π.Πεντέλη (και αντίστροφα) ειδικά μετά τον Άγιο Πέτρο..:ilove: Είναι το γνωστό ''St. Peter's Pass''!!!

Επίσης πολύ ωραία διαδρομή, αλλά αν δεν την ξέρεις (τουλάχιστον την πρώτη φορά που την έκανα) σε πάει μέντες κι εκεί!! Αυτή δεν είναι που στη συνέχεια βγαίνει Ν. Μάκρη?

Alfoholic
23-11-10, 17:36
Επίσης πολύ ωραία διαδρομή, αλλά αν δεν την ξέρεις (τουλάχιστον την πρώτη φορά που την έκανα) σε πάει μέντες κι εκεί!! Αυτή δεν είναι που στη συνέχεια βγαίνει Ν. Μάκρη?
Όντως ο δρόμος αυτός καταλήγει στην Νέα Μάκρη και μάλιστα το κατηφορικό κομμάτι γλιστράει ίσως πάρα πολύ. Εκεί που λες εσύ είναι στο αρχικό κομμάτι από Διόνυσο, αρκετά κλειστές στροφές, μέχρι την διασταύρωση που επιλέγεις ή να κατέβεις προς Ν.Μάκρη ή να γυρίσεις δεξιά προς Π.Πεντέλη όπου ακολουθεί διαδρομή 7.8 χιλιομέτρων (δες και στον χάρτη αν θες) (http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=Leoforos+Dionysou%2F%CE%9B%CE%B5%CF%89%CF%86 %CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%82+%CE%94%CE%B9%CE%BF%CE%BD% CF%8D%CF%83%CE%BF%CF%85&daddr=38.057758,23.875949&hl=en&geocode=FQDuRAIdqjVtAQ%3BFR63RAIdbVFsAQ&mra=me&mrcr=0&mrsp=0&sz=19&sll=38.071742,23.934419&sspn=0.001081,0.002009&ie=UTF8&ll=38.078771,23.881702&spn=0.069184,0.128574&t=h&z=13) με δρόμο που κρατάει και στροφές για τριψήφια νούμερα στο κοντέρ, αρκετά επικίνδυνη όμως τα σαββατοκύριακα την ημέρα λόγω συμφόρησης και δολοφονικών προσπεράσεων..

georgelap
23-11-10, 18:48
http://www.youtube.com/watch?v=LqoRmnJ1pwE
Το βρηκα εντελως τυχαια ψαχνοντας βιντεο με το συγκεκριμενο αυτοκινητο...
Η ταινια απο οτι εμαθα ηταν χαλια (αποτελουσε ενα φθηνιαρικο ''remake'' της γαλλικης "Les choses de la vie" ο πρωταγωνιστης της οποιας τρακαρει με giuletta...).

super_antonio
23-11-10, 21:58
Ιασωνα, και εμενα δεν μου αρεσει αυτο το κομματι.
Πολλες τυφλες στροφες (λογω βλαστησης), στις οποιες χωραει ολο κι ολο ενα αυτοκινητο.
Οποτε, περι ορεξεως........

nikos7ar
23-11-10, 22:06
η διαδρομη που μου αρεσει και οσες φορες την κανω ειναι σαν πρωτη φορα ειναι απο δεσφινα για ιτεα γαλαξιδι μεχρι ναυπακτο.υπαρχουν βεβαια σημεια που θελουν προσοχη.

spiderman
26-11-10, 20:47
η διαδρομη που μου αρεσει και οσες φορες την κανω ειναι σαν πρωτη φορα ειναι απο δεσφινα για ιτεα γαλαξιδι μεχρι ναυπακτο.υπαρχουν βεβαια σημεια που θελουν προσοχη.

αυριο, θα την ξανακανω:ilove:..παω ΣΚ διστομο. τεστ 1-2, 1-2..!

velocita
26-11-10, 20:55
Καρπενησίου άνοδος. Αν δεν έχει κίνηση, υπέροχη στριφτερή διαδρομή.

super_antonio
26-11-10, 21:20
στον Τυμφρηστο ? ε? (απο Λαμια προς Καρπενησι)

velocita
26-11-10, 21:24
Ναι, από Λαμία προς Καρπενήσι...

Alfoholic
26-11-10, 21:36
Τέλεια..
Επίσης Λαμία-Δομοκός γρήγορη και φανταστική ανάβαση και Δομοκός-Καρδίτσα απαιτητική κατάβαση.