PDA

Επιστροφή στο Forum : Κριμα στις Alfa μας...

Steven
04-12-04, 15:03
Εχω την 147 ακριβως εδω και ενα μηνα. Περασα σημερα που λετε μια βολτα απο το Autoglym και μονο που δεν εβαλα τα κλαματα...

Το αμαξι το εχω πλυνει μονο μια φορα...και με πιεση. Δεν το επλυνα εγω...αλλα το πηγα σε ενα γκαραζ στο Πειραια... Ο τυπος της Autoglym με ρωταει αν το εχω κανα εξαμηνο...αρχιζω να ανησυχω... Του λεω πως το εχω 1 μηνα... Μου λεει πως μου εχουν κανει ζημια...αφου το καπο ειχε "αραχνες" και κατι γρατζουνιες ισως απο σκληρο σφουγγαρι...και μου ειπε πως κατι μπορουμε να κανουμε και παλι ισως...

ΕΚΕΙ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΤΣΑΤΙΣΤΗΚΑ ΠΟΛΥ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΤΑ ΠΙΤΣΙΛΙΣΤΗΡΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΑ... ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΑΠ'ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ!!!

Μου ειπε πως τη σαπουναδα που βαζουν οι αντιπροσωπιες εχουν ΠΟΛΥ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ. Το μονο που μπορω να κανω τωρα ειναι να αραιωσω με πολυ νερο το ντεποζιτακι...

ΗΜΑΡΤΟΝ!!! Ενα αμαξι της προκοπης ειπαμε να αγορασουμε και θα το παμε για βαψιμο στο πρωτο μηνα!!!

Krusenstern
04-12-04, 15:35
είναι νόμος δυστυχώς τα καινούρια αυτοκίνητα να μην τα δίνουμε για πλύσιμο. Εμένα όταν είχα πάρει το δικό μου, μου είπαν από την Τογιότα για ένα χρόνο να το πλένω μόνος μου, χωρίς πίεση, και με προσοχή σαν να πλένω ένα νεογέννητο.

Σπύρος

Steven
04-12-04, 15:58
Εμενα που ειχαν πει απο αντιπροσωπεια για τα 3 πρωτα πλυσιματα να τα κανω μονο πιεση. Που να ηξερα ο αμοιρος....

chrisapo
05-12-04, 00:36
Σώπα μην κάνεις έτσι σε καταλαβαίνω απολύτως γιατί είναι τελείως καυνούργιο και έτσι κάναμε όλοι μας. Όσον αφορά την Autoglym είναι γνωστά τα παιδιά πάρα πολύ καλά αλλά και λίγο επιστήμονες όλα σιγά σιγά και κατά την γνώμη μου να πλένεις εσύ το αμάξι.

Timos
05-12-04, 01:46
Ελεως ρε παιδια αυτοκινητο πειρατε.
Και θα σκονιστει και θα θαμπωσει και τα χτυπηματακια του θα αποκτησει.
Ξερω οτι ειναι τεραστιο σπασιμο αλλα .....

Οταν ειχα παρει το αμαξι και πηγαινοερχομουν Πατρα εκανα την μουρη μου μπροστα εμπριμε απο μιγακια και πετραδακια.

Δεν συζηταω για χτυπηματα που εχω δεχθει ως παρκαρισμενος.

Ζωχαδιαζομαι καθε φορα, αλλα ουτε στην Autoglym, ουτε για βαψιμο εχω παει.

Steven
05-12-04, 02:28
Σώπα μην κάνεις έτσι σε καταλαβαίνω απολύτως γιατί είναι τελείως καυνούργιο και έτσι κάναμε όλοι μας. Όσον αφορά την Autoglym είναι γνωστά τα παιδιά πάρα πολύ καλά αλλά και λίγο επιστήμονες όλα σιγά σιγά και κατά την γνώμη μου να πλένεις εσύ το αμάξι.

Δυστυχως δεν εχω αυτη τη πολυτελεια... διοτι δεν εχω ουτε λαστιχο και ουτε νερο. Πρεπει να πηγαινοερχομαι με τους κουβαδες...

Εγω απλα ζωχαδιαζομαι ετσι διοτι το εχω μολις ενα μηνα...ειναι και μαυρο το χρωμα και οσο να'ναι ειναι κ λιγο ευαισθητο... Ασε που πανω στην εβδομαδα μου κατσανε μια πανω στη πορτα στο νευρο...και εχει φυγει ενα μικρο κομματακι μπογια...

ακ
05-12-04, 03:41

Δυστυχως δεν εχω αυτη τη πολυτελεια... διοτι δεν εχω ουτε λαστιχο και ουτε νερο. Πρεπει να πηγαινοερχομαι με τους κουβαδες...

Εγω απλα ζωχαδιαζομαι ετσι διοτι το εχω μολις ενα μηνα...ειναι και μαυρο το χρωμα και οσο να'ναι ειναι κ λιγο ευαισθητο... Ασε που πανω στην εβδομαδα μου κατσανε μια πανω στη πορτα στο νευρο...και εχει φυγει ενα μικρο κομματακι μπογια...
φίλε μου ακριβώς το ίδιο μου κάνανε ,χτύπημα στο νευρο ακριβώς και σε πάρκινγκ μάλιστα :evil: :evil:

stydio
06-12-04, 00:31
Steven
Και εγώ τα ίδια έπαθα. Απο τον πρώτο μήνα <αράχνες> σε όλο το αυτοκίνητο, γιατί το πήγα για πλύσιμο,και παρά τις αντιρρήσεις μου, ο μαγαζάτορας μου διαβεβαίωνε πώς η βούρτσα του δεν αφήνει σημάδια. Ετσι ενέδωσα και το κακό έγινε. Μαύρο το χρώμα και καταλαβαίνεις πώς είναι. Επι τη ευκαιρία, τι προτείνετε για να φύγουν οι <αράχνες>? αν βεβαίως υπάρχει λύση.

Timos
06-12-04, 00:36
Σταματα να το πλενεις σε βουρτσες.

Steven
06-12-04, 01:00
Steven
Και εγώ τα ίδια έπαθα. Απο τον πρώτο μήνα <αράχνες> σε όλο το αυτοκίνητο, γιατί το πήγα για πλύσιμο,και παρά τις αντιρρήσεις μου, ο μαγαζάτορας μου διαβεβαίωνε πώς η βούρτσα του δεν αφήνει σημάδια. Ετσι ενέδωσα και το κακό έγινε. Μαύρο το χρώμα και καταλαβαίνεις πώς είναι. Επι τη ευκαιρία, τι προτείνετε για να φύγουν οι <αράχνες>? αν βεβαίως υπάρχει λύση.

Εγω αυριο παω το αμαξι μου για περιποιηση στην Autoglym. Υπαρχουν ειδικες αλοιφες οι οποιες αποκαθιστουν το χρωμα ισως και καλυτερα απο καινουργιο. Μου ειπαν και για ενα αλλο μαγαζι στα Βριλησια. Εκει πηγαν ενα αμαξι στο οποιο ειχε πεσει σοβας...και κατα την απομακρυνση του...οχι "αραχνες" αλλα ταραντουλες και γρατζουνιες σε σημειο που λες "παει το αμαξι για βαψιμο". Τα παιδια εκει το εκαναν καλυτερο απο καινουργιο, μιας και με την περιποιηση το χρωμα ανανεωθηκε και το κοστος ηταν μολις 40 ευρω!

chrisapo
06-12-04, 01:08
Για ποιο κατάστημα μιλάς φίλε Steven αν επιτρέπεται;

Steven
06-12-04, 03:19
Για ποιο κατάστημα μιλάς φίλε Steven αν επιτρέπεται;

Δε θυμαμαι...θα ρωτησω να μαθω.

Steven
06-12-04, 12:10
LOL...Πηγα Autoglym και μου ζητησαν 300 ευρω για αυτα που ειχα στο καπο (ΔΕΝ παμε καλα!!!) ... Θα παω στο αλλο το μαγαζι που σας ελεγα...

Steven
06-12-04, 18:20
Λοιπον παιδια...πηγα στο μαγαζι που σας ελεγα. Λεγεται "ΛΑΜΠΩ" και ειναι στη Λ. Πεντελης 68 Χαλανδρι. Εξοδος 12 απο Αττικη Οδο για οσους δε ξερουν. Μου εκαναν πολυ καλη δουλεια...τελικα ηταν γρατζουνιες κανονικες και ειχε φυγει το βερνικι (τρομερη τοπικη θαμπαδα)...αλλα το αμαξι τωρα γυαλιζει πιο πολυ απο καινουργιο. Χρησιμοποιουν προιοντα της 3Μ και ΤΕΦΛΟΝ (κραταει 1 χρονο!). Το αποτελεσμα...κουτσουλιες, ρετσινια, σκονη και νερο να φευγουν αμεσως χωρις να κολλανε στο χρωμα. Απο γυαλισμα...τρομερο!!!

Οι εντυπωσεις μου...τα παιδια που εκατσαν και το εκαναν ηταν πολυ φιλικα και το μεταχειριστικαν το αμαξι σαν να ηταν δικο τους. Πηρε ολη η δουλεια 4 ωρες... και εκτος τουτου εβαλαν σιλικονη στα πλαστικα μπροστα και τους ειπα να βαλουν και στα λαστιχα του καπο για να μη ξεραθουν. Επισης τους ζητητσα να μου βαλουν το υγρο που κανει να γλυστραει το νερο στο παρμπριζ και μου εδωσαν καινουργιο μπουκαλακι. Ολα αυτα κοστισαν μολις 90 ευρω!!

Επισης...του ζητησα για ολα τα μελη του alfisti.gr ΕΚΠΤΩΣΗ 15%. Συμφωνησε και αρκει μονο να πειτε οτι ειστε μελη του alfisti.gr!!
Καλο???

stydio
06-12-04, 22:59
Στη θεσσαλονίκη υπάρχει κάτι ανάλογο?

mixoulas
10-12-04, 13:09
Σταματα να το πλενεις σε βουρτσες.

:okk: ΣΩΣΤΟΣ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΛΥΝΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΛΕΝΑ ΣΕ ΒΟΥΡΤΣΕΣ. ΤΟ ΕΔΙΝΑ ΣΤΟ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΛΕΝΑΝ ΣΤΟ ΧΕΡΙ. ΟΙ ΒΟΥΡΤΣΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑΜΠΑΔΕΣ ΣΤΟ ΧΡΩΜΑ.

Timos
10-12-04, 13:12
Εγω το αυτοκινητο το εχω βαλει 3 φορες σε βουρτα.
Εκανε 10 πλυσιματα να ξεθαμπωσει μετα.
Δεν τοχω περασει ΠΟΤΕ αλυφες κρεμες κλπ...
Καποια στιγμη πρεπει να γινει και αυτο αλλα βαριεμαι.

Βασίλης Π
11-12-04, 09:46
Κάποτε είχα και ένα Fiat Bravo (πικρή ιστορία, θα τη πούμε κάποια στιγμή). Ήταν 20-30 ημερών και σκέφτηκα να το πάω σε βενζινάδικο να μου το πλύνουν στο χέρι. Καθόμουν κάπου παραδίπλα όταν ακούω ένα θόρυβο μεταλλικό από το μέρος που ένας πιτσιρικάς έπλενε το αμάξι. Τί είχε γίνει ; Φορούσε ζώνη με μεταλλική αγκράφα και μόλις τεντώθηκε να πλύνει τον «ουρανό» η ζώνη χάραξε το σημείο πάνω από τη χειρολαβή. Τί να του έλεγα εκείνη τη στιγμή ;; Μικρό παιδί ήταν... Δεν ξαναέβαλα βέβαια βενζίνη και απέτρεψα τους γνωστούς από το να χρησιμοποιούν το εν λόγω βενζινάδικο.
Ευτυχώς ήταν απλά ένα Fiat...

jim147
12-12-04, 12:09
Δεν νομιζω φιλε μου οτι το ηταν απλα ενα φιατ ειναι η σωστη σκεψη.........

alfista
12-12-04, 12:46
Και εγώ με τη σειρά μου θα διαφωνήσω μαζί σου Βασίλη. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για το bravo, το οποίο ειδικά σε κίτρινο χρώμα είναι ένα από τα πιο όμορφα αυτοκίνητα που έβγαλε η FIAT. :wink:

Timos
12-12-04, 14:03
Μετα το τελευταιο track-day αποφασισα να πλυνω το αυτοκινητο.
Εμεινα με το στομα ανοιχτω οταν ειδα τα ''παρασημα'' που συνελεξα μετα απο εξοδο πριν τις φυστικιες.
Μια χαλικοβολη η οποια εχει αφησει απειρα μικρα σημαδακια μετα την πισω πορτα στο φτερο μεχρι την ροδα.
Φαινεται να εχει σπασει το χρωμα και δεν νομιζω να γινεται τιποτα με ''καλοπισμους''.
Ρωτησα για βαψιμο αλλα το σκεφτομαι.
Το κοστος δεν ειναι μεγαλο για το φτερο αλλα σκεφτομαι οτι το αυτοκονητο μετα θα φαινεται διχρωμο οσο καλη δουλεια και να γινει.
Μαλλον θα συμβιβαστω μαζι τους για την υπολοιπη ζωη της ΖουΖουΝας.
Παρασημα ειναι αυτα.

maniac33
14-12-04, 10:49
www.chipsaway.gr
δεν το εχω δοκιμασει( δεν υπηρχε ο κωδικος απο γκρι α33 του 88 ) αλλα υποστηριζουν πως επισκευαζουν τοπικα προβληματα στο χρωμα (γρατζουνιες κτλ) σχετικα οικονομικα .

Steven
14-12-04, 11:08
Δεν φαινεται κακο. Αλλα αυτος αναφερεται σε βαθειες γρατζουνιες. Αμα ειναι ομως στο επιπεδο βερνικιου οπως απο πετραδακια κ σκληρα σφουγαρια? Οι οποιες φαινονται αμα εχεις σκουρο χρωμα.

Ξερεις τι τιμες παιζουν maniac33??

maniac33
14-12-04, 11:37
υπαρχει και το http://www.sonax.gr/services.html
,τιμες απ'οτι θυμαμαι 30-40 ευρω για γρατζουνιες και γυρω στα 140 για κερωμα

Timos
14-12-04, 12:05
www.chipsaway.gr
δεν το εχω δοκιμασει( δεν υπηρχε ο κωδικος απο γκρι α33 του 88 ) αλλα υποστηριζουν πως επισκευαζουν τοπικα προβληματα στο χρωμα (γρατζουνιες κτλ) σχετικα οικονομικα .

Thanks a lot.

george_t16
16-12-04, 01:44
Χαιρετώ τους alfisti. Ελπίζω να μην είναι off-topic.

Πριν λίγους μήνες οικονόμησα μία γρατζουνιά που ξεκινάει από την πόρτα του συνοδηγού, συνεχίζει στην κολώνα (εκεί που χωρίζεται η μπροστά με την πίσω πόρτα) όπου έχει γίνει κανονικό βαθούλωμα, και φτάνει μέχρι το τέλος περίπου της πίσω πόρτας. Σχεδόν όλη η δεξιά πλευρά του αυτοκινήτου είναι γρατζουνισμένη. Ευτυχώς όμως δε φαίνεται πολύ, αλλά το βασικότερο, ΄παρατήρησα ότι ένα μεγάλο μέρος της ζημιάς δεν είναι γρατζουνιά, απλά έχει μέινει το χρώμα - το πλαστικό του άλλου αυτοκινήτου, και αν το ξύσω με το νύχι φεύγει. Επειδή όπως καταλαβαίνετε φοβάμαι να το ξύσω όλο με το νύχι για να μην κάνω ζημιά (όχι στο μανικιούρ, αλλά στην κουκλάρα μου :lol: ) έχετε κάποια πιο ασφαλή λύση να προτείνετε;;

Επαναλαμβάνω, είναι ότι έμεινε από το αυτοκίνητο που μου την έκανε. Σαν μια στρώση κόλλας, που αν την τρίψω φεύγει. Αν και έχω κάνει 7-8 πλυσίματα από τότε με σφουγγάρι δε φεύγει.

Εχαριστώ προκαταβολικά.

tstrat
16-12-04, 02:08
Φίλε george_t16,
έτσι όπως τό περιγράφεις πιστεύω ότι μέ τήν χρήση τής ειδικής αλοιφής καί μάλιστα, επειδή υπάρχουν δύο είδη, τής "λεπτής" τό πρόβλημα θά αποκατασταθεί.
Θά απευθυνθείς σέ κατάστημα πού πουλά χρώματα αυτοκινήτων καί θά ζητήσεις τήν αλοιφή πού χρησιμοποιούν οι φανοποιοί καί οι βαφείς γιά τήν αφαίρεση τών γρατζουνιών.

panosts7
11-08-06, 10:25
Καταρχήν,χαιρετώ τους πάντες.Έχω το ακόλουθο πρόβλημα στην κοκκινη κουκλίτσα(εννοείται το μη μεταλικό κόκκινο).Την έπαθα κι εγώ σε πλύσιμο σε βενζινάδικο,όπου ο βλάκας πρέπει να μου έτριψε το καπό με σκληρό σφουγγάρι με αποτέλεσμα αρκετά σημάδια.Με ενδιαφέρει να μου συστήσετε κάποιον που πραγματικά θα είναι επαγγελματίας και θα αποκαταστήσει τη ζημιά.Διαβάζοντας τα διάφορα σχετικά στο forum,είδα ότι οι επιλογές είναι sonax,autoglum και το "ΛΑΜΠΩ" στο Χαλάνδρι.Αλλά δεν θέλω να αρχίσω δοκιμάζοντας όπωσ καταλαβαίνετε¨)

Mythos
11-08-06, 10:38
Ελεως ρε παιδια αυτοκινητο πειρατε.
Και θα σκονιστει και θα θαμπωσει και τα χτυπηματακια του θα αποκτησει.
Ξερω οτι ειναι τεραστιο σπασιμο αλλα .....

Οταν ειχα παρει το αμαξι και πηγαινοερχομουν Πατρα εκανα την μουρη μου μπροστα εμπριμε απο μιγακια και πετραδακια.

Δεν συζηταω για χτυπηματα που εχω δεχθει ως παρκαρισμενος.

Ζωχαδιαζομαι καθε φορα, αλλα ουτε στην Autoglym, ουτε για βαψιμο εχω παει.

Συμφωνώ.Όσο τις έχουμε στους δρόμους παρκαρισμένες έξω
και όχι σε κάποιο γκαράζ/parking τα χτυπηματάκια και τα γρατζουνισματα είναι λόγικό να γίνουν
Την προηγουμενη εβδομάδα μου το χτύπησαν 2 φορές!!! και δεν είμουν καν μέσα...
Τι να κάνω να το κλειδώσω και να πηγαίνω με τα πόδια? :?

dj_petrosX
12-08-06, 02:34
εγω εριξα ηδη το πρωτο βαψιματακι σε προφυλακτηρα και πορτες...
Μαλακια βασικα αλλα δε μπορουσα να τα βλεπω...
Μικρο γουβιτσες ηταν...

NIKOLAOS
12-08-06, 12:05
Συμφωνώ απόλυτα ότι αμάξι είναι στους ελληνικούς δρόμους κυκλοφορεί, με τους υπόλοιπους να κάνουν όργια...
Αλλά τα παίρνω όταν βλέπω κάποιο γδάρσιμο ή λακκοβάκι κτλ.
Είναι αδυναμίες πως να το κάνω δηλαδή;;;;

ck147
12-08-06, 12:42
Και το δικό μου είχε πολύ οινόπνευμα αλλά το έβγαλα βάζοντας το λάστιχο του νερού να τρέχει μέσα στο δοχείο με πολύ χαμηλή πίεση για να μην λερώσω όλο το μηχανοστάσιο :)